zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: uruchamiamy most powietrzny z Chinami; program Lot do domu zmierza ku końcowi

13:53, 26.03.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Od przyszłego tygodnia uruchamiamy most powietrzny z Chinami, który będzie przewoził towary do ochrony medycznej dla służb, które biorą udział w walce z koronawirusem – poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. – Program Lot do domu zmierza ku końcowi. Loty w ramach tego programu powinny zakończyć się do 5 kwietnia – dodał.


Podziel się:   Więcej

W czwartek w Warszawie wylądował pierwszy transport wyposażenia medycznego z Chin. Dworczyk podał, że jest to ponad 600 m3 ładunku ze sprzętem medycznym, który jest niezbędny w walce z koronawirusem.

Dziękował w tym kontekście prezesom spółek Skarbu Państwa i agend rządowych, które realizują i kupują w części niezbędne materiały.

Dworczyk podziękował też prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który rozmawiał ostatnio z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

"Dzięki temu od przyszłego tygodnia uruchamiamy most powietrzny, który będzie przewoził wyłącznie cargo, towary niezbędne do ochrony medycznej dla służb medycznych, dla wszystkich służ, które biorą udział w walce z koronawirusem" - powiedział szef KPRM.

Program Lot do domu zmierza ku końcowi

Szef KPRM poinformował , że do tej pory w ramach akcji polski przewoźnik przewiózł już do kraju z zagranicy ponad 34 tys. Polaków. Dodał, że obecne loty – realizowane do 5 kwietnia – będą lotami pozaeuropejskimi. Po 5 kwietnia – dodał – rząd nie wyklucza pojedynczych lotów, „jeśli będzie taka konieczność”.

Realizowane mają być loty do transportu towarów materiałów ochrony medycznej, przede wszystkim z Chin. Dworczyk podkreślił, że z tych lotów również będą mogły skorzystać firmy komercyjne, które – jak mówił – „w tej chwili zabiegają o to, żeby te materiały medyczne sprowadzić do Polski”.

– Oczywiście to będą komercyjne rozliczenia z LOT-em, ale bezpłatnie z tych przelotów, z tych przewozów będą mogły skorzystać samorządy, organizacje pozarządowe, które chcą przekazać później materiały agendom rządowym, szpitalom, czy służbie zdrowia – podkreślił szef KPRM.

Morawiecki w CNN: podjęte przez nas działania były niezbędne i przyniosą efekty

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
04-04-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych