zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: W czwartek premier przedstawi stanowisko ws. konwencji stambulskiej

08:22, 30.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Dzisiaj w godzinach południowych premier przedstawi stanowisko w sprawie konwencji stambulskiej – poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Przyznał, że środowisko Zjednoczonej Prawicy ocenia niektóre zapisy konwencji bardzo krytycznie.


Podziel się:   Więcej

Dworczyk był pytany w Programie 1 Polskiego Radia, kiedy poznamy stanowisko rządu ws. konwencji stambulskiej. Odpowiedział, że najlepiej skomentował tę sprawę wiceminister kultury Jarosław Sellin: „Kierując się absolutnie słusznym przekonaniem, że należy chronić kobiety, że przemoc powinna być napiętnowana, próbuje wprowadzać pewną ideologię".

– I to rzeczywiście wiele ocenia, w tym nasze środowisko polityczne, bardzo krytycznie – podkreślił szef KPRM.

– Dzisiaj w godzinach południowych premier przedstawi stanowisko w tej sprawie – oświadczył Dworczyk.

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej.


Szef KPRM ws. wypowiedzenia konwencji stambulskiej: Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła

Szef Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uzasadniał, że w konwencji znajdują się zapisy „o charakterze ideologicznym", z którymi jego resort się nie zgadza.

Zdaniem ministra w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.


Paweł Mucha o konwencji stambulskiej: Na tym etapie to sprawa wewnątrz rządu
Pytany przez dziennikarzy w Sejmie o wypowiedzenie konwencji stambulskiej szef klubu PiS Ryszard Terlecki odpowiedział w środę, że „rząd się nad tym zastanawia".

– Są głosy za tym, żeby ją wypowiedzieć – dodał.


Terlecki o konwencji stambulskiej: Byłoby pożyteczne przygotować własną wersję
Z kolei pytany, czy jest za czy przeciw, powiedział, że „Węgry, Słowacja, Bułgaria nie przyjęły tej konwencji”. – Wydaje mi się, że byłoby pożyteczne przygotować własną wersję, zgłosić zarówno w Radzie Europy, jak i w Unii, rozwiązanie, które byłoby wolne od tych wszystkich ideologicznych dziwactw – dodał. Dopytywany, czy byłby za tym, żeby nie odrzucać konwencji stambulskiej, a przygotować coś nowego, Terlecki powiedział: „Tak, przyjąć własną”

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała – w 2015 r.


Konfederacja wzywa rząd do przyjęcia jasnego stanowiska ws. tzw konwencji stambulskiej

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
22-10-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych