zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: W interesie wszystkich jest, by jak najszybciej zaszczepiło się jak najwięcej osób

15:08, 30.04.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– W interesie wszystkich jest to, by jak najszybciej zaszczepiło się jak najwięcej osób. Dlatego zdecydowano, by rejestrować jak najszybciej do szczepień populacyjnych, a potem wprowadzić ułatwienia m.in. dla osób niepełnosprawnych – powiedział w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Podczas piątkowego spotkania z osobami reprezentującymi środowiska zrzeszające osoby niepełnosprawne i opiekunów osób niepełnosprawnych przedstawiono cztery rozwiązania, które rząd chce wprowadzać w życie od 10 maja.

– To były bardzo trudne decyzje w ostatnich tygodniach i miesiącach. Kilkadziesiąt organizacji skupiających osoby niepełnosprawne zwracało się z postulatami o priorytetowe traktowanie przy szczepieniach – przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak dodał, „w konsultacjach z Radą Medyczną przedstawiono program szczepień skonstruowany w taki sposób, by po pierwszym kwartale szczepić jak najszybciej populacyjnie, rejestrować jak najszybciej do szczepień populacyjnych i dopiero po zakończeniu tej rejestracji, stworzyć możliwości pewnych ułatwień, udogodnień i wyjścia naprzeciw oczekiwaniom m.in. środowisk zrzeszających osoby niepełnosprawne”.


Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z pierwszeństwem szczepień
 
 
 
...
 
Dworczyk wyjaśniał, że zdecydowano się na taki kierunek działań, bo doświadczenia pierwszego kwartału pokazały, że wyodrębnianie jakikolwiek grup powoduje spowolnienie całego systemu.

– W interesie wszystkich Polaków, również osób niepełnosprawnych, jest to by jak najszybciej, jak największa część populacji została zaszczepiona. To przyniesienie nam wszystkim bezpieczeństwo i możliwość powrotu do normalnego życia – powiedział szef KPRM.Do Polski dotarło w piątek 100 tys. szczepionek J&J i 170 tys. dawek Moderny
– Dzisiaj już widzimy ten moment. Za dziesięć dni, gdy wszyscy pełnoletni Polacy będą mieli wystawione e-skierowania, wszyscy będą mogli zapisywać się na szczepienia, (...) proces rejestracji zakończy się w pewien sposób, będzie można skupić się na tym, by innym bardzo ważnym wyzwaniom stawić czoła – dodał, zapowiadając cztery rozwiązania dla osób niepełnosprawnych.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Paweł Wdówik mówił, że od początku uruchomienia procesu szczepień przeciw COVID-19 w Polsce, środowiska osób z niepełnosprawnością nieustannie postulowały o to, by objąć je programem priorytetowo.Duża część z mobilnych punktów szczepień uruchomionych w majówkę zostanie później wykorzystana
– Ja takich postulatów otrzymałem wiele i wiele różnych rekomendacji przekazywałem też panu ministrowi. (...) Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, o którym tyle osób niepełnosprawnych myślało i marzyło, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania, które pan minister Dworczyk ze swoim sztabem przygotował i opracował. Dziękuję za to – powiedział wiceminister Wdówik.


Müller: Podczas majówki mobilne punkty szczepień w każdym województwie