zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Większość parlamentarzystów jest przekonana, że projekt ws. ochrony zwierząt jest potrzebny

10:18, 16.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

W przekonaniu absolutnej większości parlamentarzystów projekt ustawy dotyczący ochrony zwierząt jest potrzebny; wprowadza standardy obecne w wielu krajach Europy, które powinny funkcjonować już w Polsce – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

W ten sposób odpowiedział na pytanie o list, który – jak podał we wtorek Onet.pl. – minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski skierował do polityków PiS, a w którym ostrzega przed poważnymi konsekwencjami politycznymi przyjęcia zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Według portalu, Ardanowski napisał, że ustawa trwale zrazi do PiS elektorat wiejski.

Dworczyk pytany w środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia powiedział, że nie zna treści listu, a jedynie doniesienia medialne. – Sprawą zasadniczą jest to, że po pierwsze w naszym przekonaniu, w przekonaniu absolutnej większości parlamentarzystów – i jestem pewny, że głosowanie to potwierdzi – jest to ustawa potrzebna, która wprowadza standardy obecne w bardzo wielu krajach Europy i takie, które powinny już funkcjonować w Polsce – podkreślił szef KPRM.

Według niego, jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości co do tego projektu, to oczywiste jest, że można o nich dyskutować. – Natomiast najlepszym forum do dyskusji są rozmowy wewnątrzpartyjne, a nie debata za pośrednictwem mediów – podkreślił Dworczyk.

Na pytanie, czy w sprawie głosowania nad tym projektem będzie obowiązywać dyscyplina partyjna szef KPRM odparł, że jest to pytanie do przewodniczącego klubu. – Myślę, że niezależnie od tego, czy dyscyplina będzie, czy nie, to ta ustawa zyska poparcie – powiedział Dworczyk.

Klub KO zgłosi poprawki do projektu ws. ochrony zwierząt
– Liczymy tutaj również na poparcie ponadpartyjne, bo sprawa nie jest polityczna, to znaczy niepolityczna w rozumieniu takim, jak dzisiaj niestety traktowana jest polityka, czyli w kategoriach takiego bieżącego sporu. Chodzi o dobro zwierząt, chodzi o pewne standardy cywilizacyjne. Dlatego jestem przekonany, że ta ustawa zyska ponadpartyjne poparcie – dodał szef KPRM.

W środę w Sejmie planowane jest pierwsze czytanie projekt PiS nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Przewiduje on m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, dopuszcza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, wprowadza kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, zabrania trzymania psów na łańcuchach oraz zakłada utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA.

Piekarska (KO): 100 posłów KO na pewno zagłosuje za nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych