zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Wkrótce plan obchodów wizyty w Smoleńsku. Obchody będą skromne, ale godne

13:03, 03.04.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Wkrótce rząd przedstawi plan obchodów wizyty w Smoleńsku; dzisiaj można określić, że obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą skromne, ale godne – powiedział w piątek w Sejmie szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

W piątek szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że wizyta delegacji rządowej w Smoleńsku odbędzie się w późniejszym terminie. Jak dodał, „Rosja nie przekazała rządowi jednoznacznej odpowiedzi na założenia logistyczne tej wizyty”.

Na konferencji prasowej w Sejmie Dworczyk zapewnił, że wkrótce rząd przedstawi plan obchodów wizyty w Smoleńsku. Jak podkreślił, dzisiaj można określić, że obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej „będą skromne, ale godne”. – Należy oddać hołd zarówno ofiarom katastrofy w Smoleńsku, jak i również zamordowanym (w Katyniu) przez Sowietów – dodał.

– Z przygotowaniem takich wydarzeń jest związany szereg procedur, w tym dotyczących bezpieczeństwa, które muszą być bezwzględnie przestrzegane. Ten wyjazd był przygotowywany od początku lutego; nie mamy spełnionych wymagań formalnych, tzn. nie mamy gwarancji przekazanych na piśmie, dlatego zapadła decyzja o odwołaniu delegacji do Smoleńska – zaznaczył minister.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przekazywanymi m.in. przez wicepremiera Jacka Sasina, do Katynia i Smoleńska na obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej mieli lecieć m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych – łącznie blisko 50 osób.

Dworczyk pytany podczas konferencji, czy popiera pomysł zmiany konstytucji w celu przedłużenia kadencji prezydenta o 7 lat, powiedział, że „nie zna tego projektu poza informacjami medialnymi”.

Jego zdaniem „każdy rząd powinien działać w oparciu o obowiązujące przepisy ustaw i konstytucji”. – Dzisiaj nie ma przesłanek ani możliwości, aby wybory zostały przesunięte, gdyby został wprowadzony któryś ze stanów nadzwyczajnych, tam też precyzyjnie opisane, jaki to ma wpływ na termin wyborów – dodał.

Pytany, czy stan epidemii powinien być przesłanką do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w Polsce, powiedział, że „dzisiaj wprowadzony jest stan epidemii”.


Dworczyk: Zapadła decyzja o przełożeniu wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
06-06-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych