zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dworczyk: Zbliżamy się do pół miliona osób zaszczepionych z grupy „0”

09:15, 19.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Zbliżamy się do pół miliona osób zaszczepionych z grupy „0” – powiedział szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Dodał, że te szczepienia mają się zakończyć w lutym, a jeszcze w pierwszym kwartale powinni być zaszczepieni seniorzy powyżej 80. roku życia.


Podziel się:   Więcej

Szef KPRM był pytany we wtorek na antenie TVP Info o terminy i dane ws. szczepień przeciwko COVID-19 grupy „0”, czyli personelu medycznego. – Zbliżamy się powoli do pół miliona osób zaszczepionych z grupy „0”, a zarejestrowanych mamy około miliona osób – powiedział.

Jak dodał, „to, co można powiedzieć – opierając się też na deklaracjach firmy Pfizer, które już kilkakrotnie się zmieniały - że zakończymy szczepienia grupy +0+ w lutym”.

– Chcieliśmy zrobić to szybciej, ale nie spowalniamy zarówno rejestracji, jak i szczepień seniorów powyżej 70. roku życia – to jest grupa najbardziej wrażliwa, to ich musimy najbardziej chronić – podkreślał.

Dworczyk pytany, do kiedy chcemy zaszczepić osoby powyżej 80. roku życia, odpowiedział, że do tej pory zarejestrowało się blisko pół miliona z 1,7 mln osób w tej grupie.

Szczepienia rozpoczną się 25 stycznia i chcielibyśmy, żeby też w pierwszym kwartale wszyscy seniorzy powyżej 80. roku życia zostali zaszczepieni jako ta najbardziej zagrożona trudnym przebiegiem choroby grupa – powiedział. Dopytywany, jak sytuacja ma się z seniorami powyżej 70. roku życia, szef KPRM przyznał, że „gdybyśmy mieli dostateczną ilość szczepionek - myślę, że to byłoby możliwe do końca pierwsze kwartału, ale biorąc pod uwagę obecną sytuację - wydaje się to mało możliwe”.


Sesja Q&A nt. szczepień. Na pytania odpowiedzą prezydent oraz ministrowie Niedzielski i Dworczyk

Narodowy Program Szczepień


Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia ub.r. Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego. Od 15 stycznia seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia.

Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto, od 15 stycznia uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.


Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Szef KPRM podał, ile zgłoszeń wpłynęło

Harmonogram dostaw


W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale.


Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.


Dworczyk: Dotarła kolejna dostawa szczepionek firmy Pfizer

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych