zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dymisja prezesa PKN Orlen? „Nie ma takich planów”

10:04, 04.03.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że nie ma planów dymisji prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. – Na ten moment nie ma żadnych podstaw do tego, żeby takie decyzje były podejmowane – podkreślił, pytany o publikacje „Gazety Wyborczej”.


Podziel się:   Więcej

W czwartek Müller był pytany w Radiu Zet, czy po publikacjach „Gazety Wyborczej” dotyczących prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, sugerujących, że jako wójt Pcimia miał kierować „z tylnego siedzenia” prywatną firmą, dojdzie do jego dymisji. – Nie ma takich planów. Nic mi nie wiadomo na ten temat, aby takie decyzje były rozważane – odpowiedział rzecznik rządu.

Jak podkreślił, jeżeli było tak, że prezes Orlenu miał kierować prywatną firmą jako samorządowiec, to on pozostawia to ocenie właściwym organom państwowym. – Na ten moment nie ma żadnych podstaw do tego, żeby takie decyzje były podejmowane – zaznaczył.

Dopytywany, czy sprawą powinna zająć się prokuratura, rzecznik rządu odpowiedział, że jeżeli ktoś taki wniosek złoży, to prokuratura automatycznie będzie musiała podjąć właściwe działania.

– Pani chciałaby, żebyśmy podejmowali decyzję na podstawie artykułu z „Gazety Wyborczej”, natomiast ocena tego w jaki sposób działa Orlen, w jaki sposób konsoliduje polski rynek zarówno paliwowy, jak i energetyczny, jest bardzo dobra. To jest wyzwanie ogromne, które prezes Obajtek realizuje bardzo dobrze i to jest w tej chwili kluczowa rzecz – podkreślił Müller.

Rzecznik rządu o słowach Tuska o Obajtku: Zachowuje się jak szeregowy użytkownik Twittera

Publikacja nagrań rozmów Obajtka


Pierwsza publikacja „Gazety Wyborczej” na temat Obajtka miała miejsce w ubiegłym tygodniu. „Gazeta” napisała, że w czasach, gdy Obajtek był wójtem Pcimia (był nim w latach 2006-15, od 2007 r. jest też członkiem PiS), chciał wykończyć firmę swojego wuja. Choć jako samorządowiec nie mógł tego zrobić, kierował z tylnego siedzenia konkurencyjną spółką TT Plast. Potem skłamał w tej sprawie przed sądem – podała „GW”. Wg dziennika, dowodem na to są nagrania rozmów Obajtka, którymi dysponuje; padają na nich wulgaryzmy, także pod adresem wuja.

W środę „GW” napisała, że ujawnia nowe nagrania, które mają potwierdzać, że Obajtek jako wójt Pcimia wydawał dyrektorowi handlowemu firmy TT Plast o imieniu Szymon polecenia, jak zdobywać kontrahentów, dyktował ceny i marże – de facto kierował spółką.

Co więcej, jak podkreśla „GW”, zeznając przed sądem w grudniu 2014 r. skłamał pod przysięgą, że nie miał żadnych kontaktów biznesowych z TT Plast. To był proces o wyłudzenie unijnych dotacji przez jego wuja Romana Lisa, współwłaściciela konkurencyjnej spółki Elektroplast, z którym Obajtek był skonfliktowany.

Po ubiegłotygodniowej publikacji gazety spółka PKN Orlen wydała oświadczenie. „Stawiane w artykule tezy, niemające potwierdzenia w faktach, a oparte na nagraniach, których pochodzenia, integralności, czasu i okoliczności utrwalenia nie sposób stwierdzić, uderzają w wizerunek PKN Orlen jak również naruszają dobre imię prezesa Daniela Obajtka. Publikacja ma na celu zdyskredytowanie prezesa zarządu spółki w momencie, gdy prowadzone są kluczowe inwestycje rozwojowe i procesy akwizycyjne” – napisano.

Wicepremier Sasin broni szefa PKN Orlen

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych