zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Dziadzio: Celem zmian w ustawie o OZE nie jest ograniczenie rozwoju fotowoltaiki

13:37, 24.06.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Celem zmian w ustawie o OZE nie jest ograniczenie rozwoju fotowoltaiki, a pobudzenie branży - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio.


Podziel się:   Więcej

Dziadzio mówił w Sejmie, że fotowoltaika jest jedną z najbardziej rozwijających się technologii, gdzie powstaje dużo nowych miejsc pracy.

Wyjaśnił, że resort klimatu i środowiska zdecydował się na zaproponowanie nowelizacji, gdyż wymaga tego prawo unijne.

Zaznaczył, że celem projektu noweli Prawa energetycznego nie jest ograniczenie rozwoju fotowoltaiki, a pobudzenie branży do rozwoju. - Zaproponowaliśmy rozwiązania niezbędne do poprawy funkcjonowania rynku energii i aktywizację odbiorców. Odbiorcy aktywni, w tym prosumenci, odgrywają główną rolę w osiągnięciu elastyczności niezbędnej do dostosowania systemu energii elektrycznej opartego na energetyce rozproszonej - powiedział Dziadzio.

Opozycja krytykuje Terleckiego i chce jego odwołania z funkcji wicemarszałka
Jak dodał, „w 2015 r. w Polsce było jedynie 4 tys. prosumentów”, dziś „trzy czwarte zainstalowanej w fotowoltaice mocy to prosumenci”. - Rozwijający się rynek liczy dziś 600 tys. podmiotów - mówił.

Wskazał, że łącznie zainstalowana moc OZE na koniec kwietnia 2021 r. wyniosła 4,7 GW.

- Nie mamy zamiaru ograniczać rozwoju OZE, wiadomo, że to nie jest energetyka stabilna, ale rozwija nam nowy model energetyki w naszym kraju. Budujemy takie obszary rozwoju OZE, które będą jak najbardziej efektywnie wykorzystywane przez prosumentów i będą w sposób efektywny się rozwijały - zapewnił wiceminister.

Projekt noweli Prawa energetycznego dotyczy m.in. możliwości zmiany sprzedawcy energii w ciągu 24h, nabywania energii elektrycznej po cenach dynamicznych, korzystania z usług agregatorów czy dostępu do darmowej porównywarki cen, która będzie prowadzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Premier: Minister Kamiński jest przede wszystkim państwowcem
Projekt przewiduje stworzenie bezpłatnej porównywarki ofert sprzedaży energii elektrycznej, przeznaczonej dla odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych oraz mikroprzedsiębiorców o przewidywanym rocznym zużyciu poniżej 100 000 kWh.

Projektowana nowela wzbudziła kontrowersje, ponieważ zaproponowano w niej także likwidację systemu opustów dla prosumentów.

Zgodnie z projektem prosumenci wchodzący na rynek po 2021 r. otrzymają możliwość sprzedaży tzw. sprzedawcy zobowiązanemu całości nadwyżek energii elektrycznej po średniej cenie rynkowej z poprzedniego kwartału. Obecnie prosumenci za wprowadzoną do sieci jedną jednostkę energii mogą potem odebrać darmo 0,8.

MKiŚ argumentuje, że mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal będzie się opłacała instalacja paneli fotowoltaicznych i produkcja z nich prądu. Dodawano, że ci, którzy zainstalują panele do końca br. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

Premier: Dworczyk został zaatakowany ze strony Rosji, bo walczy o wolną Białoruś

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych