zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Działacze opozycji w PRL otrzymają wsparcie finansowe

14:17, 20.03.2015;   autor: akune;   źródło: PAP, IAR

Wsparcie finansowe dla działaczy opozycji antykomunistycznej w PRL – w formie świadczenia lub jednorazowej pomocy pieniężnej – zakłada ustawa, którą uchwalił w piątek Sejm. Posłowie przyjęli wcześniej także część poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu.


Podziel się:   Więcej

Posłowie poparli podczas piątkowego głosowania sześć poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu przez posłankę PO Agnieszkę Hanajczyk. Większość miała charakter redakcyjno-uściślający. Jedna dotyczyła możliwości wydłużenia wejścia w życie postanowień ustawy do 31 sierpnia.

Izba niższa odrzuciła natomiast siedem poprawek zgłoszonych przez posła Jacka Świata (PiS). Przewidywały one m.in. podwyższenie kwoty świadczenia dla działaczy opozycji, wprowadzenie rzadszej konieczności weryfikacji wysokości dochodów będącej podstawą przyznawania pomocy oraz obligatoryjne przyznanie byłym działaczom ulg w transporcie zbiorowym.

Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych przewiduje pomoc finansową dla działaczy opozycji antykomunistycznej i dla osób represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956-1989. Ma być ona świadczona tylko osobom w szczególnie trudnej sytuacji materialnej.

PRL znów podzielił Sejm

PRL, 25 lat od upadku komunizmu w Polsce, znów podzielił Sejm. Doszło do ostrej wymiany zdań między posłami Sojuszu Lewicy Demokratycznej a resztą ugrupowań.

Spór wybuchł podczas głosowania ustawy, która przyznaje świadczenia i pomoc pieniężną osobom zaangażowanym w walkę z poprzednim ustrojem, a będącym w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej.

– Nie dzielmy polskiej biedy, pomagajmy wszystkim – apelował poseł SLD Wincenty Elsner.

Rafał Grupiński, szef klubu Platformy Obywatelskiej powiedział, że tą wypowiedzią SLD przekroczyło wszelkie granice przyzwoitości:

Dariusz Bąk z PiS dodał, że tym, którzy walczyli i ginęli w stanie wojennym, należy się w wolnej Polsce zadośćuczynienie. Poseł zrzucił na SLD odpowiedzialność za to, co działo się w tamtych czasach.
< br/> Leszek Miller poprosił o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów. Powodem był – jak powiedział – brak reakcji marszałka Sejmu na słowa o tym, co posłom Sojuszu wolno, a czego nie wolno. Marszałek Radosław Sikorski odrzucił tę prośbę.
Będzie pomoc dla represjonowanych w PRL?
Kryterium dochodowe

Warunkiem przyznania pomocy będzie uzyskanie statusu działacza opozycji lub osoby represjonowanej i spełnienie kryterium dochodowego. Pomoc ma dotyczyć osób, których dochód nie przekracza kwoty odpowiadającej 120 proc. najniższej emerytury (jeśli gospodarują samotnie) lub osób, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 100 proc. najniższej emerytury.

Jak podkreślał poseł-sprawozdawca Sławomir Piechota (PO), jeżeli taka osoba była działaczem i jest w trudnej sytuacji materialnej będzie obligatoryjnie otrzymywać 400 zł miesięcznie.

Szef Urzędu ds. Kombatantów może przyznać tę pomoc na dłuższy czas niż 12 miesięcy - na 60 miesięcy, a nawet bezterminowo, albo też w wyższej kwocie.


Jałmużna, nowa lustracja czy wyraz uznania? O uprawnieniach dla działaczy opozycji
Jednorazowa pomoc

Ustawa przewiduje również pomoc jednorazową dla osób, które potrzebują np. wózka inwalidzkiego, aparatu słuchowego czy przebudowy mieszkania z powodu sytuacji zdrowotnej.

Ustawodawcy pragną także stworzyć system informacji i pomocy dla osób, które nie wiedzą jak poruszać się w „biurokratycznych labiryntach”. Mają temu zwłaszcza służyć wojewódzkie rady konsultacyjne powoływane przy zarządach województw, czyli przy marszałkach w porozumieniu między zarządem województwa a szefem Urzędu ds. Kombatantów.

Decyzje w sprawie udzielenia pomocy byłym działaczom będzie podejmował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w porozumieniu z IPN. Ponadto osoby z opozycji oraz prześladowani będą mieli prawo do legitymacji i odznaki honorowej.


Działacze opozycji antykomunistycznej uhonorowani

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych