zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Działania prezydenta i rządu dają nadzieję, że szczepionka na COVID będzie szybko dostępna w Polsce

21:38, 09.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Bardzo dobre relacje polsko–amerykańskie „dają pewne nadzieje” na to, że jeżeli będzie ta szczepionka, będzie również dostępna dla Polski „odpowiednio szybko” – powiedział prezydencki rzecznik Błażej Spychalski.


Podziel się:   Więcej

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko Covid–19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w środę planowane jest podpisanie umowy z BioNTech-Pfizer na dostawę szczepionek na koronawirusa. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podała na Twitterze, że reprezentowana przez nią instytucja podpisze kontrakt z tym konsorcjum na 300 mln dawek.

Spychalski został zapytany w rozmowie z telewizją Republika, czy prezydent Duda włączy się w działania na rzecz pozyskania szczepionki na SARS–CoV–2. – Pan prezydent czynił to już od dłuższego czasu, bo (...) podczas czerwcowej wizyty w Stanach Zjednoczonych pan prezydent Duda rozmawiał na ten temat z panem prezydentem Donaldem Trumpem. Nawet podczas spotkania z mediami panów prezydentów ta sprawa była poruszana – przypomniał.

Jak dodał, bardzo dobre relacje polsko-amerykańskie „dają pewne nadzieje” na to, że jeżeli będzie ta szczepionka, będzie również dostępna dla Polski „odpowiednio szybko”. – Te czynności, które podejmował pan prezydent, ale także polski rząd i pan premier Mateusz Morawiecki, dzisiaj dają nadzieję na to, że jak tylko ta szczepionka pojawi się na rynku, będziemy mogli ją bardzo szybko dostać – zaznaczył Spychalski.
Jak ocenił, informacje przekazane w poniedziałek przez premiera są bardzo optymistyczne. – Bardzo się z tego cieszymy. To też pokazuje, że my współpracujemy na wielu polach, bo z jednej strony relacje ze Stanami Zjednoczonymi, z drugiej – nasze bliskie, dobre relacje i nasza bardzo głęboko zakorzeniona współpraca w ramach Unii Europejskiej – podkreślił Spychalski.

Wstępne rozmowy Komisji Europejskiej z BioNTech-Pfizer na temat zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID–19 zakończyły się 9 września. Umowa z konsorcjum ma zapewnić wszystkim państwom członkowskim UE możliwość zakupu szczepionki, jak również przekazania jej w formie darów krajom o niskich i średnich dochodach lub jej redystrybucji w innych krajach europejskich.

Przewidziano, że gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID–19, Komisja będzie miała możliwość zakupu początkowo 200 mln dawek (a także opcję zakupu kolejnych 100 mln dawek) w imieniu wszystkich państw członkowskich UE.