zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dziedziczak spotkał się ze społecznościami zagrożonych likwidacją polskich szkół na Litwie

22:23, 13.05.2022;   autor: akune;   źródło: IAR

Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak spotkał się na Litwie z nauczycielami i uczniami dwóch polskich szkół zagrożonych likwidacją. Chodzi o szkołę podstawową im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach oraz Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu.


Podziel się:   Więcej

Jeszcze w marcu władze rejonu trockiego postanowiły w ramach reorganizacji, zdegradować obie placówki do roli filii innych szkół.

Minister Jan Dziedziczak w rozmowie z Polskim Radiem zaznaczył, że jego wizyta w tych dwóch placówkach jest wyrazem wsparcia państwa polskiego dla tamtejszej społeczności polskiej.

– Zaniepokoiła nas sytuacja pomysłu reorganizacji dwóch z czterech szkół polskich, w rejonie trockim, w którym mieszka blisko 30 procent Polaków – powiedział polityk i przypomniał, że stosunki polsko-litewskie są najlepsze od 30 lat.

Mamy nadzieję, że tego typu incydenty są tylko wypadkiem przy pracy i wszystko wróci do normy – dodał.


Dziedziczak: 52 mln zł na konkurs „Polonia i Polacy za granicą 2022”
 
 
 
...
 
Jan Dziedziczak dodał, że to właśnie szkoły polskie na Litwie są „przekaźnikiem polskiego języka, kultury, historii i dziedzictwa narodowego”.

Na początku maja Wileński Okręgowy Sąd Administracyjny zastosował środek zapobiegawczy i zawiesił działanie uchwały władz rejonowych w kwestii reorganizacji tych dwóch placówek edukacyjnych.

– Z tego co wiemy, wczoraj władze rejonu trockiego zaskarżyły tę decyzję, więc mamy w tej chwili sprawę sądową. Mamy nadzieję, że wszystko dobrze się skończy – powiedział Dziedziczak.

Jak zaznaczył, w obliczu brutalnej polityki Rosji, nie jest to dobry czas na tego typu konflikty.


Senacka komisja pozytywnie ws. projektu budżetu na Polonię i Polaków za granicą w 2022 r.
Minister w Wilnie wziął też udział w otwarciu wystawy z okazji 20-lecia Patrona Harcerstwa Polskiego w DomU Kultury Polskiej. Spotkał się też z harcerzami z Litwy, USA, Kanady, Argentyny, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Łotwy i Ukrainy.

Na koniec złożył też wieńce na Cmentarzu na Rossie.


50 mln zł w konkursie KPRM na projekty polonijne