zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dziś ostatnie posiedzenie Sejmu tej kadencji. Zakończy się nocą

08:42, 11.09.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Jak państwo już zapewne wiecie dziś odbędzie się ostatnie posiedzenie Sejmu tej kadencji. Jego kontynuacja odbędzie się 15 października. Nie będzie żadnych zmian w harmonogramie prac Sejmu na 15 i 16 października, nie będą wprowadzone żadne nowe propozycje, nie będziemy niczego nagle wprowadzać, trzymamy się harmonogramu – zadeklarowała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem posiedzenia Izby.


Podziel się:   Więcej

We wtorek wieczorem prezydium Sejmu zdecydowało, że najbliższe posiedzenie Sejmu, które rozpoczęło się w środę zostanie przerwane tego dnia i wznowione po wyborach. Zostało to uzasadnione krótką kampanią wyborczą i prośbami posłów, żeby mogli jechać do okręgów. Wniosek o przerwę zgłosił klub PiS. Pierwotnie ostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu miało zakończyć się w piątek.

Witek zadeklarowała, że podczas kontynuacji obecnego posiedzenia Sejmu - 15 i 16 października „nie będzie żadnych zmian” jeśli chodzi o harmonogram obrad. – Nie będzie wprowadzanych żadnych nowych propozycji, bo już słyszę że posłowie opozycji twierdzą, że po to robimy to tak późno, żeby wprowadzić coś nagle – powiedziała.

– Nie proszę państwa, niczego nagle wprowadzać nie będziemy, trzymamy się tego harmonogramu - podkreśliła.– To nie jest nic nadzwyczajnego. To jest zgodne z prawem, zgodne z regulaminem - zapewniła marszałek Sejmu.

Po pierwszym dniu obrad PiS przerywa posiedzenie Sejmu. Kontynuacja po wyborach
 
 
 
...
 
Dopytywana, dlaczego zdecydowano o przerwaniu posiedzenia Sejmu, odpowiedziała, że powodem była „prośba na piśmie największego klubu parlamentarnego”, czyli PiS. – Nie złamaliśmy regulaminu, wszystko jest zgodnie z prawem - podkreśliła.

Pytana o uzasadnienie tej prośby, Witek wyjaśniła, że nie było ono sformułowane na piśmie. – Była prośba o przesunięcie tych dwóch dni (posiedzenia Sejmu) po wyborach i zostawienie jednego dnia - dodała. – Kampania wyborcza jest też krótka, posłowie chcą być między swoimi wyborcami, bo im służą, więc być może to jest uzasadnienie - zaznaczyła marszałek Sejmu.

Witek wskazała, że również kilkunastu posłów opozycji - ale nie „gremialnie” - zwracało się do niej bezpośrednio z pytaniem, „czy jest możliwość skrócenia (posiedzenia) Sejmu. Zastrzegła przy tym, że nie ujawni ich nazwisk, ponieważ nie jest do tego upoważniona.

Na uwagę, że po wyborach wielu posłów nie będzie już posłami w przyszłej kadencji, a część z obecnych parlamentarzystów w ogóle w wyborach do Sejmu nie kandyduje, marszałek przypomniała, że „wszyscy parlamentarzyści mają swój mandat do ostatniego dnia przed rozpoczęciem” nowej kadencji Sejmu. Jak podkreśliła, bez względu na to, czy obecni posłowie zostaną ponownie wybrani, czy nie, pobierają uposażenie do końca obecnej kadencji parlamentarnej.

– 15 i 16 (października) będzie to jeszcze ten sam parlament, który zgodnie z przepisami może się zbierać aż do ostatniego dnia przed nowym posiedzeniem nowego parlamentu – podkreśliła.

Kadencja parlamentarna trwa cztery lata, kończy się w dniu poprzedzającym pierwsze posiedzenie Sejmu następnej kadencji. Obecna, kończąca się kadencja, rozpoczęła się 12 listopada 2015 r. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych