zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dziś trzecie spotkanie prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy

15:30, 12.06.2019;   autor: akune;   źródło: IAR

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. W środę o godz. 18.00 w Białym Domu prezydent spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Obaj politycy podpiszą porozumienie, na podstawie którego do Polski przyjadą kolejni amerykańscy żołnierze.


Podziel się:   Więcej

Nie wiadomo, czy kolejni żołnierze USA przyjadą do Polski w ramach obecności stałej, czy rotacyjnej.

Dzisiejsze spotkanie będzie trzecią taką rozmową obu prezydentów od początku ich kadencji.

Spotkanie z amerykańskim prezydentem oraz podpisanie dokumentu to najważniejsza część zaplanowanej na sześć dni wizyty Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych.

Dyplomaci odpowiedzialni za przygotowanie umowy nie chcieli zdradzić, czy USA utworzą w Polsce stałą bazę wojsk amerykańskich, jak chce tego polski rząd, czy też przyślą nad Wisłę kolejnych żołnierzy na zasadach rotacyjnych.

Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski mówił kilka dni temu, że umowa będzie miała charakter ogólny, a jej szczegóły dopracują w następnych miesiącach wojskowi specjaliści z obu krajów.


Prezydent Duda jest już w Waszyngtonie. Spotka się z prezydentem TrumpemPrezydent Duda udał się do USA. Spotka się z prezydentem Trumpem
Współpraca energetyczna i sytuacja na Ukrainie

Obaj prezydenci mają też rozmawiać o współpracy energetycznej, czyli głównie o kolejnych partiach gazu LNG, który Polska chce kupić od Stanów Zjednoczonych.

Według zapowiedzi strony polskiej politycy omówią też sytuację na Ukrainie.


Szczerski: obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce będzie zwiększona jakościowo i ilościowo
Trzecie spotkanie prezydentów

Dzisiejsze spotkanie będzie trzecią taką rozmową obu prezydentów od początku ich kadencji.

Andrzej Duda i Donald Trump po raz pierwszy spotkali się na dwustronnych rozmowach w lipcu 2017 r. w Warszawie. Amerykański prezydent był wówczas gościem specjalnym spotkania Inicjatywy Trójmorza na Zamku Królewskim.

Zarówno w rozmowie z Andrzejem Dudą jak i w późniejszym wystąpieniu na placu Krasińskich dziękował Polakom za przyjęcie i chwalił przeszłość historyczną kraju. – Historia Polski jest historią ludzi, którzy nigdy nie stracili nadziei, nigdy nie zostali złamani i przenigdy nie zapomnieli, kim są – powiedział.

Obaj politycy ponownie rozmawiali się jesienią ubiegłego roku w Białym Domu. Podpisali wówczas ogólną deklarację o współpracy. To właśnie wtedy ze strony Andrzeja Dudy padła propozycja utworzenia w Polsce stałej bazy wojsk amerykańskich.

Donald Trump i Andrzej Duda kilkakrotnie też spotykali się na krótkich rozmowach w kuluarach międzynarodowych szczytów. Stało się tak m.in. w trakcie szczytu NATO w Brukseli i w czasie Forum Ekonomicznego w Davos.


Trzy etapy wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA
Spotkania z biznesmenami i Polonią

Z Waszyngtonu prezydent Andrzej Duda poleci do Houston w Teksasie, a także do Nevady i Kalifornii. Odwiedzi terminal gazu LNG, będzie spotykał się z amerykańskimi biznesmenami, start-upami i odwiedzi siedziby koncernów informatycznych takich jak Google.

Weźmie też udział w pokazach polskich i amerykańskich dronów w Nevadzie i spotka się z amerykańską Polonią.

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych zakończy się w przyszły poniedziałek.


Szczerski: porozumienie ws. zwiększenia wojsk USA w Polsce podnosi bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej