zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Dziś zbiera się Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów. Zdecydują o kolejnym posiedzeniu Sejmu

10:01, 24.07.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Dziś zbiera się Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów, które mają zdecydować, czy w przyszłym tygodniu odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu.


Podziel się:   Więcej

Według wstępnego harmonogramu obrad, Sejm 30 lipca miałby się zająć projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego autorstwa PiS. Zakłada on, że o ważności wyborów, m.in. prezydenckich i do Sejmu, rozstrzygać będzie Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Obecnie Kodeks wyborczy przewiduje, że o ważności wyborów do Sejmu i o ważności wyboru posła przeciwko, któremu wniesiono protest, rozstrzyga Sąd Najwyższy; przepis ten stosuje się także w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego, a z przepisów wynika, że również ma on zastosowanie w wyborach do Senatu.

Projekt nowelizacji wprowadza do Kodeksu wyborczego zapis, że o ważności tych wszystkich wyborów i ważności wyboru posła (europosła, senatora) przeciwko któremu wniesiono protest, rozstrzygać ma SN w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Tak samo rozstrzygana ma być sprawa ważności wyboru prezydenta RP. Obecnie w Kodeksie wyborczym zapisane jest, że o ważności tego wyboru rozstrzyga SN w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych. W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że w przepisie Kodeksu wyborczego dotyczącym stwierdzania ważności wyborów prezydenta należy zapisać nazwę właściwej izby SN, zgodnej z obowiązującymi przepisami.

Z harmonogramu wynika też, że Sejm ma wybrać nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli; termin na składanie marszałkowi Sejmu kandydatur na nowego prezesa NIK upływa 28 lipca. Obecny prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski, rozpoczął sześcioletnią kadencję 27 sierpnia 2013 r. Swoje obowiązku pełni do czasu objęcia stanowiska przez nowego szefa Izby.

30 lipca dodatkowe posiedzenie Sejmu? Decyzja w środę