zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Elżbieta Witek: Zamek Królewski, choć zniszczony, nie dał się unicestwić

20:51, 24.01.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Zamek Królewski, choć zniszczony, nie dał się unicestwić. Potrafił się odrodzić i dziś jest naszą wielką dumą – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście skierowanym do uczestników poniedziałkowej gali z okazji pięćdziesięciolecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.


Podziel się:   Więcej

Poniedziałkowa gala na Zamku Królewskim była zwieńczeniem pierwszego roku obchodów pięćdziesięciolecia rozpoczęcia jego odbudowy. Jubileusz został zainaugurowany, rok temu, w pięćdziesiątą rocznicę powołania Społecznego Komitetu Odbudowy Zamku i rozpoczęcia prac przy odbudowie. W liście do uczestników uroczystości marszałek Elżbieta Witek podkreśliła, że społeczne zaangażowanie na rzecz odbudowy Zamku Królewskiego wynikało z traktowania go nie tylko jako dzieła architektury, ale również symbolu suwerenności państwa i okresu jego największej potęgi. „To także znak ciągłości naszej państwowości. Odbywające się tu uroczystości nawiązują do tradycji I i II Rzeczypospolitej” – dodała marszałek Sejmu.

Medale przyznane przez prezydenta


W trakcie gali wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin w imieniu prezydenta RP odznaczył Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Medalami Zasłużony Kulturze – Gloria Artis osoby zasłużone dla warszawskiego zamku. Odnosząc się do pięćdziesięciolecia rozpoczęcia odbudowy podkreślił, że było to dzieło niemożliwe do zrealizowania bez spontanicznego zaangażowania społecznego. – Wdzięcznością ogarniamy Polaków w kraju i zza granicy. Wielu z nas pamięta tamtej entuzjazm, który przyczynił się do odbudowy Zamku. Dzięki ich hojności Zamek Królewski może być skarbnicą wspaniałych arcydzieł – podkreślił wiceminister. Przypomniał także o organizowanych w zeszłym roku wystawach, takich jak m.in. „Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego” i „Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II”.


Duda: Państwo polskie może i powinno dzisiaj odbudować Pałac Saski

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych