zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Emilewicz: Wydaje się, że wybory odbędą się na przełomie czerwca i lipca

09:42, 08.05.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Wydaje się, że wybory odbędą się na przełomie czerwca i lipca – powiedziała w piątek wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Przyznała, że odbędą się one na zasadach korespondencyjnych i przeprowadzi je Państwowa Komisja Wyborcza.


Podziel się:   Więcej

– Wiemy, że głosowanie w niedzielę się nie odbędzie i wiemy także - na podstawie głosów ekspertów, byłych szefów PKW - że w tej sytuacji PKW zapewne ogłosi zerowy wynik wyborów, stwierdzi, że nikt nie został wybrany i zapewne skieruje wniosek do SN – zaznaczyła wicepremier Emilewicz w TVN24, pytana o niedzielne wybory prezydenckie.

– Zakładamy, że SN się odniesie do sytuacji, która będzie miała, albo raczej nie będzie miała miejsca w najbliższą niedzielę – dodała.

Jak zaznaczyła Emilewicz, sytuacja jest bezprecedensowa. – Nie mamy jej w linii orzeczniczej, nie przewidziała jej konstytucja, nie przewidział jej także Kodeks wyborczy. Na tej podstawie, w tej konkretnej sytuacji, możemy domniemywać, że sędziowie będą mieli podstawę, żeby odnieść się do wniosku PKW – oceniła.


PKW: głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć
„Wyczerpaliśmy wszelkie możliwe środki”

Przekonywała, że wybory nie odbywają się dlatego, że samorządy odmówiły przeprowadzenia wyborów w trybie konwencjonalnym przy urnach, na propozycję wyborów korespondencyjnych nie odpowiedział Senat, a opozycja nie przyjęła propozycji wydłużenia kadencji prezydenta o 2 lata. – Wyczerpaliśmy wszelkie możliwe środki – podkreśliła.

Emilewicz, pytana o to, co znajdzie się w noweli prawa wyborczego, odpowiedziała: „Będziemy chcieli przywrócić rolę PKW do procesu przeprowadzenia wyborów, a także wzmocnić powszechność i tajność”.

Chodzi o to, jak mówiła, by pakiety wyborcze trafiły do wyborców, aby byli oni poprawnie zidentyfikowani w miejscu ich zamieszkania i mogli oddać głosy tam, gdzie znajdowały się obwodowe komisje wyborcze. Wskazała też na konieczność sprawnego i wiarygodnego przeliczenia głosów przez odpowiednią liczbę osób, które znajdą się w komisjach wyborczych.

– Chcielibyśmy, aby projekt ustawy trafił do Sejmu jeszcze w przyszłym tygodniu – zaznaczyła.

– Wydaje się, że wybory odbędą sią na przełomie czerwca i lipca – wskazała.


Emilewicz: Chcemy przedłożyć w przyszłym tygodniu projekt noweli ustawy ws. wyborów korespondencyjnych

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych