zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

E-papierosy z podatkiem akcyzowym. Rząd poparł projekt

17:01, 17.10.2017;   autor: akune, msies;   źródło: PAP

Płyn do elektronicznych papierosów oraz tzw. wyroby nowatorskie będą opodatkowane akcyzą, podobnie jak tradycyjne wyroby tytoniowe – przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Zdaniem Ministerstwa Finansów zmiany powinny przynieść budżetowi około 100 mln zł rocznie.


Podziel się:   Więcej

„Płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie mają być opodatkowane akcyzą od 1 stycznia 2018 r. Oznacza to, że produkty te będą traktowane tak samo jak tradycyjne wyroby tytoniowe – zostaną objęte obowiązkiem banderolowania, potwierdzającym ich legalne pochodzenie oraz lepszą kontrolą państwa nad ich produkcją, przemieszczaniem się i sprzedażą” – poinformowało w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z informacją CIR, rezultatem tych działań będzie zapewnienie wyższych standardów ochrony zdrowia, zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów oraz zapobieganie nielegalnemu przywozowi różnych substancji do Polski.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, papierosy elektroniczne oraz płyny do papierosów elektronicznych nie są objęte na poziomie unijnym zharmonizowaną akcyzą. Ani papierosy elektroniczne, ani płyny do papierosów elektronicznych (bez względu na zawartość nikotyny) nie są zatem wyrobami tytoniowymi w rozumieniu unijnych dyrektyw.

Niemniej – jak wskazano – liczna grupa krajów europejskich wprowadziła opodatkowanie płynu do papierosów elektronicznych. Zrobiły to Włochy, Portugalia, Rumunia, Łotwa, Słowenia, Finlandia, Grecja, Chorwacja, Węgry i Serbia. – Kolejne kraje planują wprowadzenie opodatkowania e-papierosów – zaznaczono.

MF zauważa, że papierosy elektroniczne, w których wykorzystuje się płyny zawierające nikotynę lub płyny beznikotynowe, stanowią substytut tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Dlatego przewidziano objęcie płynów do papierosów elektronicznych, bez względu na zawartość w nich nikotyny, systemem opodatkowania akcyzą.


Rząd uszczelnia system podatkowy w obrocie tytoniem
Płyn do papierosów z akcyzą

Zgodnie z projektem płyn do papierosów elektronicznych będzie wyrobem akcyzowym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym. Będą miały wobec niego zastosowanie ogólne przepisy dotyczące opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych, w tym przedmiotu opodatkowania, powstania obowiązku podatkowego, opodatkowania ubytków, właściwości organów podatkowych, rejestracji podmiotów, deklaracji podatkowych i terminów płatności akcyzy oraz importu.

„Projekt przewiduje, analogicznie jak w przypadku wyrobów tytoniowych, objęcie płynu do papierosów elektronicznych obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy” – napisano w uzasadnieniu do projektu.


E-papierosy tylko dla pełnoletnich. Senackie poprawki do noweli ustawy
Wyroby nowatorskie objęte akcyzą

MF proponuje także opodatkowanie akcyzą tzw. wyrobów nowatorskich, które są substytutem tradycyjnych wyrobów tytoniowych zawierającym w swoim składzie tytoń do palenia. Wyjaśniono, że unijne przepisy mówią, że za „nowatorski wyrób tytoniowy” uważa się wyrób niebędący: papierosem, tytoniem do samodzielnego skręcania papierosów, tytoniem fajkowym, tytoniem do fajki wodnej, cygarem, cygaretką, tytoniem do żucia, tytoniem do nosa lub tytoniem do stosowania doustnego, wprowadzonym do obrotu po 19 maja 2014 r.

„Obecnie liczna grupa krajów europejskich wprowadziła opodatkowanie wyrobów nowatorskich. Są to m.in. Portugalia, Włochy, Rumunia, Słowenia, Serbia, Łotwa, Węgry, Grecja, Chorwacja, Francja i Wielka Brytania” – wyjaśnia MF. Podobne kroki rozważają kolejne kraje.

Zgodnie z projektem, w odniesieniu do wyrobów nowatorskich przewidziano takie same rozwiązania jak w przypadku płynu do papierosów elektronicznych.


E-papierosy tylko dla dorosłych. Nowela podpisana
Zmiany powinny przynieść budżetowi około 100 mln zł rocznie

W Ocenie Skutków Regulacji napisano, że papierosy elektroniczne są alternatywą dla palenia tradycyjnych papierosów. Są też używane równocześnie z tradycyjnymi wyrobami tytoniowymi.

Według resortu finansów używanie przez konsumentów wyrobów nieopodatkowanych akcyzą odbywa się kosztem konsumpcji opodatkowanych akcyzą tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

„Zatem wprowadzenie opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich ma na celu zapewnienie analogicznego traktowania podatkowego wyrobów substytucyjnych względem tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Dodatkowo, wyroby te podobnie jak tradycyjne wyroby tytoniowe czy alkohol należą do kategorii używek. Objęcie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich akcyzą będzie skutkować lepszą kontrolą państwa nad ich produkcją, przemieszczaniem i sprzedażą” – podkreślono.

Poza tym zmiana powinna spowodować, że ciężary związane z akcyzą będą ponosili nie tylko przedsiębiorcy działający w branży tradycyjnych wyrobów tytoniowych, ale także z branży wyrobów stanowiących ich substytuty. „Dodatkowo opodatkowanie tych wyrobów podatkiem akcyzowym skutkować będzie objęciem ich obowiązkiem banderolowania. W konsekwencji wprowadzony zostanie dodatkowy element potwierdzający legalne pochodzenie tych wyrobów” – dodano.

Zdaniem Ministerstwa Finansów zmiany powinny przynieść budżetowi około 100 mln zł rocznie.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
21-03-2023
  • Posiedzenia sejmowych komisji stałych NA ŻYWO
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych