zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Europoseł Halicki: w słowach Ponsa dot. Polski nie ma nic nieodpowiedniego

08:04, 25.01.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Jeśli ktoś - zresztą z grupy politycznej, która nie jest sympatykiem działań polskiego rząd - mówi, że ten rząd stoi w kolizji ze społeczeństwem, to nie ma w tym nic nieodpowiedniego - powiedział PAP szef grupy PO-PSL w PE Andrzej Halicki, proszony o komentarz do słów europosła Estebana Gonzaleza Ponsa (EPL)


Podziel się:   Więcej

Halicki poinformował w styczniu, że na początku lutego deputowani PE pod przewodnictwem hiszpańskiego europosła Estebana Gonzaleza Ponsa (EPL) przyjeżdżają z misją obserwacyjną do Polski „w celu zbadania nielegalnej inwigilacji opozycji przy użyciu Pegasusa”.

Hiszpański europoseł Esteban Gonzalez Pons, który ma pokierować w lutym misją Parlamentu Europejskiego, udzielił wywiadu portalowi Euractiv.pl, w którym powiedział: „Spróbujemy pomóc polskiemu społeczeństwu zmienić władze, które wydają się nie być dobre dla Polski”.

Słowa te skrytykował m.in. wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który wskazał, że wypowiedź Ponsa „nie pozostawia wątpliwości: celem kierowanej przez niego misji obserwacyjnej nie jest zbadanie faktów, tylko zmiana władzy w Polsce”. Zaznaczył, że „Pons powinien zostać odwołany”.

Szrot: Prezydentowi zależy, by Polacy dostali rzetelną informację o ewentualnych podsłuchach
Zdaniem Halickiego w słowach Ponsa nie ma nic nieodpowiedniego. - Posłowie PiS albo przedstawiciele polskiego rządu tak dużo złego mówią o innych państwach, rządach, społeczeństwach, Europie, że jeśli ktoś - zresztą z grupy politycznej, która nie jest sympatykiem działań polskiego rząd - mówi, że ten antyeuropejski kurs rządu PiS stoi w kolizji z proeuropejskim społeczeństwem, to nie ma nic w tym nieodpowiedniego. Dziwnie by było, gdyby było odwrotnie - wskazał Halicki pytany o komentarz do słów Ponsa.

- Jeśli ktoś się oburza na wypowiedzi, które dotyczą standardów demokratycznych, to znaczy, że bardzo daleko odbiegliśmy od tego, co powinno być oczywistością - wskazał europoseł PO.
Halicki wypowiedź Jabłońskiego nazwał „brakiem dyplomatycznego wyczucia”. - W misji, która przybędzie do Polski, chodzi o fakty. Minister Jabłoński i inny politycy będą dyskredytować te fakty tylko dlatego, że są dla nich miażdżące i skandaliczne. Te fakty mogą być bolesne dla rządu, skoro boi się tej misji - wskazał.

Europosłanki PiS: Słowa europosła Ponsa o Polsce są skandaliczne; powinien być wykluczony z misji

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych