zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Europosłowie alarmują: Reakcja UE na próby zewnętrznych ingerencji jest niewystarczająca

16:32, 02.03.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Odpowiedź UE i państw członkowskich na ingerencje z zewnątrz i dezinformację ze strony Rosji czy Chin jest słaba i nieskuteczna - przekonywali we wtorek posłowie specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego. Krytykowali też szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.


Podziel się:   Więcej

– Nie sądzę, że Borrell powinien być z siebie zadowolony, kiedy mówi, że nie mamy mandatu, aby odpowiedzieć na chińskie ataki lub że brakuje ludzi w instytucjach, którzy znają chiński – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Raphael Glucksmann, szef Komisji Specjalnej ds. Obcych Ingerencji (INGE) w PE. Dodał, że działaniom Chińczyków poświęcona jest duża część pracy INGE.

Rzeczniczka komisji, łotewska europosłanka Sandra Kalniete porównała kampanie dezinformacyjne do żywego organizmu: – Krew to pieniądze, a platformy – społecznościowe, to ich system nerwowy.

Interpelacja polskiego europosła do KE ws. „porażki wizyty szefa dyplomacji UE w Moskwie”
– Wyzwaniem jest znalezienie odpowiednich dawek szczepionki przeciwko autorom tej dezinformacji. To, co widzimy w mediach społecznościowych, to tylko niewielka widoczna część góry lodowej, za którą stoją ogromne zasoby finansowe i interesy geopolityczne - oznajmiła, przekonując, że walka z tym zjawiskiem wymaga pilnej mobilizacji.

– Jeśli chcemy naprawdę poważnie potraktować tę kwestię, to powinniśmy zrewidować nasze dość łagodne podejście wobec Chin i Rosji. Sankcje wobec krajów podkopujących demokrację w państwach członkowskich UE nie są wystarczające. Ci, którzy przeprowadzają ataki, mogą liczyć, że nie dosięgną ich konsekwencje - zauważyła polityk przemawiająca w imieniu frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Borrell w PE broni swojej wizyty w Rosji. Grozi Moskwie sankcjami

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
16-04-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych