zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Europosłowie PO i SLD za rezolucją ws. aborcji; PiS przeciw; PSL nie wzięło udziału

18:52, 26.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Europosłowie PO, SLD i Wiosny opowiedzieli się w czwartkowym głosowaniu za przyjęciem rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji w Polsce. Europosłowie PiS byli przeciw. Europarlamentarzyści PSL nie wzięli udziału w głosowaniu – wynika z dokumentów na stronach PE.


Podziel się:   Więcej

Rezolucję poparli europosłowie PO: Magdalena Adamowicz, Bartosz Arłukowicz, Jerzy Buzek, Tomasz Frankowski, Andrzej Halicki, Danuta Huebner, Ewa Kopacz, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Radosław Sikorski, Róża Thun.

Europosłowie PSL nie wzięli udziału w głosowaniu. Radosław Sikorski, Róża Thun.

Europosłowie PiS wypowiedzieli się przeciwko. Z tej delegacji w taki sposób zagłosowali: Adam Bielan, Joachim Brudziński, Ryszard Czarnecki, Jarosław Duda, Anna Fotyga, Patryk Jaki, Krzysztof Jurgiel, Karol Karski, Beata Kempa, Izabela Kloc, Joanna Kopcińska, Zdzisław Krasnodębski, Elżbieta Kruk, Zbigniew Kuźmiuk, Ryszard Legutko, Beata Mazurek, Tomasz Poręba, Elżbieta Rafalska, Bogdan Rzońca, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Szydło, Dominik Tarczyński, Grzegorz Tobiszowski, Witold Waszczykowski, Jadwiga Wiśniewska, Anna Zalewska i Kosma Złotowski. Radosław Sikorski, Róża Thun.

Europosłowie z SLD i Wiosny zagłosowali za reozlucją. Poparli ją: Marek Balt, Marek Belka, Robert Biedroń, Włodzimierz Cimoszewicz, Łukasz Kohut, Bogusław Liberadzki, Leszek Miller. Rezolucję poparła też Sylwia Spurek z Zielonych. Radosław Sikorski, Róża Thun.zolucję, 145 było przeciw, a 71 europosłów wstrzymało się od głosu.


Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie aborcji w Polsce

PE przyjął rezolucję ws. aborcji w Polsce


Parlament Europejski w czwartkowym głosowaniu przyjął rezolucję, dotyczącą "faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce". Została ona przygotowana przez pięć grup politycznych: Europejską Partię Ludową, Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę, Zielonych i GUE. 455 europosłów poprało rezolucję, 145 było przeciw, a 71 europosłów wstrzymało się od głosu.Komisarz ds. równości: UE nie ma kompetencji ws. prawa do aborcji w państwach UE
PE w rezolucji „zdecydowanie potępił” orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące aborcji w Polsce, uważając, że „orzeczenie to zagraża zdrowiu i życiu kobiet”.

Zdaniem europosłów „ograniczenie lub zakazanie prawa do aborcji w żaden sposób nie eliminuje aborcji, a jedynie spycha ją do podziemia, prowadząc do wzrostu liczby nielegalnych, niebezpiecznych, tajnych i zagrażających życiu aborcji”.

PE zaapelował, aby wykonywanie aborcji nie było objęte kodeksem karnym, ponieważ odstrasza to lekarzy, którzy powstrzymują się od ich dokonywania z obawy przed sankcjami karnymi.

Rezolucja wskazuje, że „nieuzasadnione przekroczenie ograniczeń w dostępie do aborcji, wynikające ze wspomnianego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, nie chroni przyrodzonej i niezbywalnej godności kobiet, gdyż narusza Kartę Praw Podstawowych, orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, liczne konwencje międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem, a także Konstytucję RP”.


PiS wychodzi z własną rezolucją ws. aborcji. W środę przed PE demonstracja

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
20-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych