zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Europosłowie PO–PSL o wyzwaniach reformy Wspólnej Polityki Rolnej

18:13, 20.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Wyrównanie dopłat bezpośrednich dla rolników, włączenie rolnictwa w przeciwdziałanie zmianom klimatu czy definicja aktywnego zawodowo rolnika – to ważne kwestie w reformie Wspólnej Polityki Rolnej, na które zwracali uwagę europosłowie PO–PSL na konferencji prasowej we wtorek.


Podziel się:   Więcej

W UE trwają od ponad dwóch lat prace nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej. Jak dotąd kraje członkowskie nie doszły w tej sprawie do porozumienia. W tym tygodniu w Luksemburgu debatują nad tym ministrowie ds. rolnictwa, a w PE we wtorek odbyła się debata. PE będzie głosował też nad projektem stanowiska w tej sprawie.

Europoseł Jarosław Kalinowski (PSL) mówił na wideokonferencji prasowej, że jedną z kluczowych kwestii będzie włączenie rolnictwa w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

– W tej sprawie nadal trwają dyskusje. Przedstawiono też różne poprawki – powiedział, dodając, że w tej kwestii zawarto kompromis między największymi ugrupowaniami w PE, który mówi, że 30 proc. środków z dopłat bezpośrednich powinno być powiązane z działaniami rolno-środowiskowymi i klimatycznymi, a w drugim filarze WPR 35 proc. Poinformował, że pojawiały się też poprawki, aby zakres działań środowiskowych był o wiele większy.

Kalinowski dodał, że złożono też poprawki, aby wyrównać dopłaty bezpośrednie dla rolników w UE do końca następnej perspektywy budżetowej. – Mam obawy, że ta poprawka nie przejdzie i nadal będziemy mieli mechanizm bardzo powolnego wyrównywania dopłat bezpośrednich. Mechanizm polega na tym, że kraje, które mają płatności poniżej 90 proc. średniej unijnej, będą miały w trakcie nowej perspektywy budżetowej zmniejszoną różnicę o 50 proc. (...) To tak naprawdę mechanizm, który będzie funkcjonował wiecznie, jeśli nie będzie decyzji o wyrównaniu – wskazał.

PE debatuje nad reformą polityki rolnej. Europosłowie wzywają do zielonych rozwiązań
Zdaniem Kalinowskiego obecnie średnia unijna dopłat to nieco powyżej 260 euro na hektar, a polscy rolnicy dostają pow. 250 euro na hektar. Jednak – jak wskazał – na te 250 euro składa się przesunięcie środków z drugiego filara WPR. W nowej perspektywie budżetowej środki na dopłaty bezpośrednie mają być kilka procent mniejsze. Jak powiedział europoseł, w efekcie prawdopodobnie mniej będzie można przesunąć z drugiego filara WPR.

– Jeśli skończy się to zgodnie z przewidywaniami, to w następnej perspektywie polscy rolnicy mogą nawet nie osiągnąć poziomu, jaki nam udało się zagwarantować w poprzedniej pespektywie Będzie to zbliżone, ale będzie to niestety nieco mniej – powiedział.

Europoseł Andrzej Halicki (PO) podkreślił na konferencji prasowej, że w reformie WPR niezwykle ważna jest definicja aktywnego zawodowo rolnika. Chodzi o rozróżnienie tych, którzy faktycznie pracują na roli i w gospodarstwie rolnym, od tych, którzy posiadają tylko ziemię. Zaznaczył, że delegacja PO–PSL będzie się o tę kwestię się upominać. „Myślę, że jest to jeden z bardziej kluczowych elementów” reformy – wskazał Halicki.

Kalinowski dodał, że rokrocznie w Polsce ok. 1 mln 300 tys. osób składa wnioski o dopłaty bezpośrednie. Dodał przy tym, że w ostatnim raporcie PAN wskazano, iż 70 proc. tych, którzy otrzymują płatności bezpośrednie, nie ma nic wspólnego z działalnością rolniczą. – To są osoby, które są właścicielami gruntów rolnych, ale nie prowadzą działalności rolniczej – wyjaśnił. Wskazał, że jeśli rolnictwo ma realizować w Polsce cele klimatyczne, to Polsce najbardziej powinno zależeć na tym, żeby rozróżnić „prawdziwych rolników” od tych, którzy pobierają tylko dopłaty, a nie prowadzą działalność rolniczej.

Polskie rolnictwo po brexicie. Premier spotkał się z komisarzem UE ds. rolnictwa

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych