zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

E-usługi pomogą załatwić formalności przed ślubem

14:36, 02.03.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Dostępne przez internet e-usługi pomogą załatwić wiele przedślubnych formalności, a także sprawy urzędowe czekające nowożeńców już po zawarciu związku małżeńskiego – informuje we wtorkowym komunikacie Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.


Podziel się:   Więcej

Wśród spraw, które kandydaci na małżonków mogą załatwić przez internet, zespół ds. cyfryzacji KPRM wymienia m.in. możliwość uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego online. Akt urodzenia niezbędny do zawarcia małżeństwa można zatem uzyskać od ręki w wersji elektronicznej po złożeniu wniosku o odpis przez internet.

Jak tłumaczy cytowany w komunikacie minister Marek Zagórski, „dokument jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych, a następnie przesyłany na skrzynkę osoby wnioskującej. Cały proces przebiega bez zaangażowania urzędnika".

Do uzyskania odpisu aktu stanu cywilnego wystarczy profil zaufany oraz skorzystanie z serwisu Mój GOV, a także wypełnienie odpowiedniego formularza elektronicznego w e-usłudze.


Ułatwienia dla obywateli. Ruszyła nowa domena gov.pl
Uzyskany w ten sposób odpis ma moc prawną jedynie w wersji elektronicznej i zawiera podpis kwalifikowany potwierdzający jego autentyczność. Za uzyskanie odpisu w formie skróconej trzeba zapłacić 22 zł, za odpis zupełny 33 zł.

Cytowany w komunikacie minister Zagórski przypomina, że usługa jest „odmiejscowiona”, co oznacza, że wniosek o uzyskanie odpisu aktu stanu cywilnego można złożyć do dowolnego urzędu stanu cywilnego.
Przez internet można uzyskać również zaświadczenie o stanie cywilnym, które jest potrzebne m.in. do załatwienia spraw podatkowych, ubezpieczeniowych, socjalnych lub kredytowych. Zaświadczenie to również można otrzymać po skorzystaniu z serwisu GOV z wykorzystaniem profilu zaufanego.

„Profil zaufany wykorzystać można także do zameldowania się online w nowym mieszkaniu (na pobyt stały lub czasowy)” – czytamy w komunikacie.


Ponad 10 tys. adresów na liście ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych