zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Fidesz opuszcza grupę Europejskiej Partii Ludowej

11:46, 03.03.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

„Viktor Orban zawiadomił, że Fidesz opuszcza grupę w Parlamencie Europejskim” - napisał na Twitterze europoseł Jan Olbrycht (PO). Fidesz wchodził w skład Europejskiej Grupy Ludowej, do której m.in. należą PO i PSL.


Podziel się:   Więcej

Grupa Europejskiej Partii Ludowej poinformowała, że zatwierdziła nowy regulamin, aktualizując dotychczasowe przepisy, obowiązujące od października 2013 r. Regulamin został przyjęty kwalifikowaną większością głosów (84,1 proc.). Nowe zasady określają procedury związane z członkostwem w grupie oraz warunki, na jakich mogą mieć miejsce zawieszenia i wyłączenia. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od środy.

W ślad za tą informacją pojawił się na Twitterze wpis europosła Jana Olbrychta o tym, że Fidesz Victora Orbana opuścił EPL.

Informację potwierdziła, również na Twitterze, węgierska minister bez teki ds. rodzin Katalin Novak. Zamieściła ona list premiera Orbana do szefa grupy EPL.

„Niniejszym informuję, że europosłowie Fideszu rezygnują z członkostwa w grupie Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim” - napisał premier Węgier Viktor Orban do szefa grupy EPL w PE Manfreda Webera.


Szef frakcji EPL wzywa premierów Polski i Węgier, by zaakceptowali mechanizm praworządności
A Novak na Twitterze dodała: „Nie pozwolimy, aby nasi eurodeputowani byli uciszani lub ograniczani w możliwości reprezentowania naszych wyborców. Walka z pandemią i ratowanie życia pozostaje naszym priorytetem numer jeden. Dlatego po przyjęciu nowych zasad w grupie EPL Fidesz zdecydował się ją opuścić”.Spotkanie Europejskiej Partii Ludowej w Warszawie
 
- Podczas gdy setki tysięcy Europejczyków są hospitalizowane, a nasi lekarze ratują życie, bardzo rozczarowuje fakt, że grupa EPL jest sparaliżowana wewnętrznymi problemami administracyjnymi i próbuje wyciszyć i wyłączyć naszych demokratycznie wybranych europosłów - napisał Orban w liście do Webera.

Ocenił, że decyzja grupy jest „ewidentnie wrogim posunięciem wobec Fideszu i naszych wyborców”. „To jest antydemokratyczne, niesprawiedliwe i niedopuszczalne. Dlatego kierownictwo Fideszu zdecydowało się natychmiast opuścić grupę EPL. Nasi europosłowie będą nadal mówić w imieniu tych, których reprezentują, naszych wyborców, i bronić najlepszego interesu narodu węgierskiego” - zaznaczył.

Orban zapowiedział już wcześniej, że rządzący na Węgrzech Fidesz wystąpi z frakcji EPL w europarlamencie, jeśli zostaną przyjęte zmiany w jej regulaminie.

Podczas piątkowego posiedzenia za zamkniętymi drzwiami Weber i szefowie delegacji narodowych w EPL uzgodnili, że nowe przepisy umożliwiałyby zawieszanie nie tylko jednego europosła, ale też całej partii członkowskiej. Kilku europosłów powiedziało - według portalu Politico - że jeśli do tego dojdzie, zostanie zawieszona cała frakcja Fideszu.

Zmiany regulaminu zainicjowano po zawieszeniu w grudniu 2020 roku szefa grupy Fideszu w EPL Tamasa Deutscha za porównywanie wypowiedzi Webera do haseł gestapo i węgierskiej tajnej policji komunistycznej.


Europosłowie chcą omawiać sytuację Polski. PiS: to histeria
 

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych