zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Funkcjonariusze SW będą mogli być kierowani do walki z pandemią. Ustawa podpisana

15:13, 27.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Funkcjonariuszy Służby Więzienne będą mogli być kierowani do walki z pandemią. Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę w tej sprawie. Nowelizacja ma także ułatwić organizację opieki medycznej nad więźniami.


Podziel się:   Więcej

Prezydent złożył podpis pod ustawą z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej, ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Wprowadza ona nowe przepisy do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, umożliwiające kierowanie funkcjonariuszy Służby Więziennej do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Ponadto nowelizacja wprowadza przepisy do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Przepisy ustawy ograniczają konieczność wykonywania badań kontrolnych osoby pozbawionej wolności przed jej zwolnieniem z zakładu karnego albo przed przetransportowaniem. Konieczność badań jest ograniczona do tych wypadków, gdy według oceny personelu medycznego stan zdrowia osoby pozbawionej wolności tego wymaga lub osoba taka zgłasza dolegliwości zdrowotne.


Sejm za poprawkami Senatu do noweli ustawy m.in. o Służbie Więzienne
Przepisy regulują również sprawę porad lekarskich na odległość. Umożliwiają w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, lekarzowi, udzielanie porad oraz zlecanie badań bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem.

Po wejściu w życie nowej ustawy pracownicy albo funkcjonariusze Służby Więziennej będą mogli przekazywać jednorazowe dawki leków osadzonemu za pośrednictwem pracownika albo funkcjonariusza Służby Więziennej, również wtedy, gdy są przygotowane przez personel medyczny zatrudniony w podmiotach zapewniających całodobową opiekę pielęgniarską.


Rząd przyjął projekt noweli ustawy o Służbie Więziennej
Nowa ustawa reguluje ponadto sprawę maksymalnego limitu wydatków Służby Więziennej na lata 2022-2031 na ryczałt za dojazd do miejsca pełnienia służby przysługujący funkcjonariuszowi Służby Więziennej, który mieszka poza miejscowością pełnienia służby.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem przepisu dotyczącego maksymalnego limitu wydatków Służby Więziennej na lata 2022-2031, który wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.


Rząd o zmianach w Prawie o ruchu drogowym i ustawie o Służbie Więziennej

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych