zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Gala konkursu „Być Polakiem”. „Jesteście znakomitymi ambasadorami Polski na całym świecie”

14:15, 04.08.2020;   autor: msies;   źródło: Sejm

– Wasze sukcesy to także sukces Polski – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zwracając się do uczestników konkursu dla dzieci i młodzieży polonijnej „Być Polakiem”. To już XI edycja wydarzenia, które służy umacnianiu tożsamości narodowej dzieci i młodzieży polskiej urodzonej poza granicami Polski i wychowującej się w miejscu zamieszkania.


Podziel się:   Więcej

W uroczystej gali, która odbyła się w warszawskim Zamku Królewskim, oprócz laureatów i uczestników konkursu wzięli też udział m.in. pomysłodawczyni i organizatorka konkursu, poseł Joanna Fabisiak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak, prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz P. Bonisławski i rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie Tomasz J. Kaźmierski.

Marszałek Sejmu zwróciła w swoim wystąpieniu uwagę, że choć nasi rodacy są rozsiani po całym świecie, uczestnicy konkursu znają swoje korzenie i są z Polską związani.

– Jesteście znakomitymi ambasadorami Polski na całym świecie. Chciałam wam bardzo serdecznie, z głębi serca podziękować za to, że podjęliście się tego trudu – podkreśliła Elżbieta Witek. Marszałek Sejmu wyraziła też wdzięczność nauczycielom polonijnym, którzy wzięli udział w konkursie i gratulowała wszystkim jego uczestnikom.

– Pamiętajcie, że zawsze powinniście wysoko nieść głowę, ponieważ Polska jest krajem z przepiękną historią i wielką tradycją. Naprawdę powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, a konkurs „Być Polakiem” o tym właśnie przypomina – powiedziała.
 
 
 
...
 
Podczas uroczystości odczytano też listy okolicznościowe od Marszałka Senatu, Ministra Spraw Zagranicznych i Prezydenta Rady Polonii Świata.

Marszałek Sejmu, prezes Wspólnoty Polskiej i rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie wręczyli laureatom polskie flagi, dyplomy i upominki. Przekazano także wyróżnienia i nagrody dla nauczycieli. Uroczystość zakończył występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Konkurs „Być Polakiem” jest organizowany od 2010 r. Jego uczestnicy przygotowują prace plastyczne i literackie. Tematem przewodnim XI edycji była solidarność. Uczestnicy w pracach konkursowych odpowiadali na pytanie, czy obecnie jest potrzeba, aby być solidarnym z Polską i Polakami żyjącymi w kraju oraz poza jego granicami.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych