zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Gawkowski: Funkcjonariusze ABW z premedytacją atakują protestujących

15:46, 28.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Doprowadziliście do tego, że funkcjonariusze ABW atakują, niestety z pełną premedytacją osoby protestujące - mówił w środę w Sejmie szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski do posłów PiS.


Podziel się:   Więcej

Podczas poniedziałkowych protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie w grupę kobiet wjechało auto. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia. Jedna z kobiet z lekkimi obrażeniami trafiła do szpitala, a druga oddaliła się - podała policja. Mężczyznę kierującego autem zatrzymano ok. godz. 1 we wtorek; 44-latek trafił do policyjnego aresztu - informowała KSP.

„Gazeta Wyborcza” dostała we wtorek informację, że kierowcą srebrnego bmw, które w Warszawie wjechało w demonstrantki to funkcjonariusz ABW z długim stażem w służbie. „Po tym zdarzeniu i zatrzymaniu przez policję został zawieszony w czynnościach służbowych” - twierdzi informator „GW” z kręgu MSWiA.

„Opisywane w mediach zdarzenie nie ma związku z miejscem zatrudnienia kierowcy zatrzymanego przez policję” - odpowiedział na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn odnosząc się do informacji „GW”. „Do zdarzenia doszło poza godzinami pracy. Okoliczności sprawy są wyjaśniane przez prokuraturę” - dodał.

Dera: Wyrok TK to sygnał dla polityków. Trzeba doprecyzować przepisy
Do tego wydarzenia odniósł się podczas obrad Sejmu szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. – Doprowadziliście do tego, że funkcjonariusze ABW atakują, niestety z pełną premedytacją osoby protestujące - zwrócił się do posłów PiS. Gawkowski złożył też wniosek formalny o przerwę w obradach, który jednak posłowie odrzucili w głosowaniu.

Polityk ponowił też apel szefa KO Cezarego Tomczyka wzywający prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego do przedstawienia informacji na temat bezpieczeństwa państwa i włączenie jej w porządek obrad.

Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji oświadczył, że popiera wniosek Gawkowskiego o włączenie do porządku obrad informacji dotyczącej sytuacji bezpieczeństwa kraju.

– Nie zgadzam się z Jarosławem Kaczyńskim, że Lewica działa dla małych brudnych interesów. Lewica działa dla zrobienia w Polsce rewolucji. Ci ludzie świadomie prowokują rewolucję, są gotowi poświecić ludzi. Podobno do Polski ma przyjechać Antifa. Policja ma ostrą amunicję i ma rozkazy, żeby jej użyć, bo niestety w Polsce sytuacja jest rewolucyjna - mówił. Jak stwierdził, do tego celu używa się kobiet.

Tomasz Grodzki: Myślami sercem jesteśmy przy protestujących kobietach
Poseł PSL Krzysztof Paszyk przekonywał natomiast, że Polacy oczekują od władzy informacji na temat sytuacji związanej z pandemią koronawirusa i wprowadzonymi obostrzeniami. – Dziś w wielu polskich domach gości strach i niepewność. Odpowiedzialny rząd powinien wyjść naprzeciw temu i przede wszystkim nie podsycać tych nastrojów - mówił.

– Apelujemy do większości sejmowej, do polskiego rządu o łagodzenie nastrojów i studzenie emocji, a nie podsycanie - oświadczył poseł PSL.

W środę odbywa się Ogólnopolski Strajk Kobiet w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym aborcji. TK orzekł w ubiegłym tygodniu, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Po ogłoszeniu wyroku przez TK rozpoczęły się protesty w całej Polsce, organizowane m.in. przez „Strajk kobiet”. Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce. Od niedzieli odbywają się także liczne protesty przed kościołami i w kościołach w całej Polsce.

Sejmowa debata nad rządowym projektem „Za życiem”

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
29-11-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych