W poniedziałek marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że zaprosiła na środę na godz. 12 szefów klubów i kół parlamentarnych na rozmowę ws. wyjścia ponad podziałami z projektem dot. weryfikacji szczepień pracowników.
Ze strony Lewicy w spotkaniu weźmie udział Gawkowski. – Będę uczestniczył w tym spotkaniu, bo przedstawiciele Lewicy zawsze uczestniczą w spotkaniach, na których omawiane są najważniejsze dla kraju kwestie. Muszę jednak zaznaczyć, że
ta inicjatywa jest naszym zdaniem bardzo, bardzo spóźniona, a sprawę przez długie tygodnie lekceważył zarówno premier jak i minister zdrowia. Niemniej – lepiej późno niż wcale – powiedział szef klubu Lewicy.
Dodał, że Lewica cztery miesiące temu ogłosiła swój pakiet antycovidowy, z którego – jak zauważył – dotąd nikt nie chciał skorzystać. –
Zabierzemy więc ten raport na spotkanie i będziemy przedstawiać zawarte w nim wnioski – zapowiedział polityk.
Gawkowski dodał, że jego klub chce na spotkaniu przedstawić swoje priorytety dotyczące walki z koronawirusem. – Naszym zdaniem nie chodzi tylko o weryfikację szczepień pracowników.
Musi być pełna jawność rekomendacji Rady Medycznej przy premierze, tak by wszyscy wiedzieli, co jest rekomendowane i co zarazem z tego jest wprowadzane przez rząd. Liczy się dla nas to, by była jasna strategia antycovidowa, wskutek której osoby zaszczepione nie będą ofiarami sytuacji, trzeba rozmawiać o wprowadzeniu restrykcji dla osób niezaszczepionych – oświadczył.
Marszałek Sejmu zaprosiła szefów klubów na rozmowę ws. ponadpartyjnego projektu dot. weryfikacji szczepień
Zapowiedź poselskiego projektu PiS
Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID–19.
Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.
Minister zdrowia Adam Niedzielski napisał w niedzielę na Twitterze, że projekt Hoca równorzędnie traktuje zaszczepienie przeciw COVID–19, test na obecność koronawirusa i status ozdrowieńca. „Oznacza to, że osoby niezaszczepione będą mogły potwierdzać swoje bezpieczeństwo epidemiczne testem” – napisał szef MZ.
Komisja za poprawkami do projektu nowelizacji ustawy o zwalczaniu COVID-19