zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Gawkowski: Premierowi zależy na środkach z unijnego Funduszu Odbudowy

09:42, 22.10.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zależy na środkach z unijnego Funduszu Odbudowy, bo wie, że bez tych pieniędzy ciężko będzie dowieźć obecny stan finansów państwa do wyborów parlamentarnych – mówił w piątek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.


Podziel się:   Więcej

Gawkowski pytany w internetowym programie Tłit.pl o powody, dla których Polska nie dostała jeszcze pieniędzy z Funduszu Odbudowy, ocenił, że „te pieniądze z UE byśmy otrzymali”, gdyby m.in. nie doszło do „radykalizowania zamiarów ws. wymiaru sprawiedliwości”.

Problem jest wizerunkowy w rządzie PiS-u. (minister sprawiedliwości Zbigniew) Ziobro nie chce się cofnąć; (premier Mateusz) Morawiecki boi się, że będzie zmiana premiera; (prezes PiS Jarosław) Kaczyński uwierzył wcześniej Morawieckiemu, że te pieniądze przyjdą – wszyscy się zaszachowali i dzisiaj mają takie problemy z UE – powiedział Gawkowski.

Jak przekonywał przedstawiciel Lewicy, „gdyby premier Morawiecki w Brukseli powiedział kilka przyzwoicie prawdziwych słów, a nie starał się uciekać na skraj oszustwa, to wtedy mielibyśmy zagwarantowaną polską transzę zaliczki z Funduszu Odbudowy”. Dodał, że przez ostatnie miesiące premier Mateusz Morawiecki dawał do zrozumienia, że pieniądze na pewno otrzymamy, w listopadzie.

– Pewnie Jarosław Kaczyński do tej myśli się przyzwyczaił (...), bo obok stoi Zbigniew Ziobro, który mówił od początku: „tych pieniędzy nie będzie, bo Polska przecież łamie praworządność” – mówił.


Premier przed szczytem UE: Polska gotowa na dialog, nie zgodzi się na szantaż
Zdaniem Gawkowskiego, dzisiaj „wystarczy kilka kroków wstecz”, by pieniądze zostały wypłacone. – Ale boją się tych kroków wstecz, bo to jest też kierunek, który będzie wskazywał, że reformy wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość, Ziobrę się nie sprawdziły, są niepotrzebne, a tak naprawdę psują ustrój państwa – powiedział.

Gawkowski jest przekonany, że premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zależy na środkach z Funduszu Odbudowy, „bo wie, że bez tych pieniędzy ciężko będzie dowieźć obecny stan finansów państwa do wyborów parlamentarnych” .

Polskie KPO w Parlamencie Europejskim


Przyjęcie Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską jest konieczne, aby Polska otrzymała pieniądze z Funduszu Odbudowy. Nasz kraj ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro.


Premier Morawiecki w PE: Odrzucamy język gróźb i szantaż ze strony instytucji unijnych
Podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim premier Mateusz Morawiecki mówił, że Polska przedłożyła Krajowy Plan Odbudowy zgodnie z terminami; oczekujemy, że zgodnie z regulaminem, który Komisja Europejska opracowała, zostanie on przyjęty. Jeśli wobec Polski będzie stosowana próba szantażu finansowego, będziemy w sposób kreatywny reagować – dodał. Debata „Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego”, zorganizowano w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

Tego samego dnia rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że nie ma podstaw prawnych, żeby ktokolwiek z Komisji Europejskiej oczekiwał, że warunkiem wypłaty w ramach Krajowego Planu Odbudowy jest podejmowanie działań w obszarze sądownictwa.

Pytany, czy rząd liczy się z tym, że do końca roku Polska nie otrzyma zaliczki środków z Funduszu Odbudowy w ramach KPO, odpowiedział, że „w tej chwili można spodziewać się różnych wariantów, łącznie z tym, że faktycznie w tym roku samej zaliczki nie będzie”. Dodał, że „akurat to w perspektywie kilku miesięcy nie jest najważniejsze, bo akurat środki płynnościowe Polska na ten okres ma”.


PE przyjął rezolucję ws. wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych