zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Gdyby nie wznowienie posiedzenia Senatu, „przyjęte w środę uchwały i ustawy trafiłyby do kosza”

12:08, 17.10.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Były głosy, m.in. wicemarszałka z PO Bogdana Borusewicza, by Senat nie wznawiał ostatniego posiedzenia, ale to jest niezgodne z prawem; jesteśmy zobowiązani do tego, aby podjąć debatę nad ustawami, podjętymi w środę przez Sejm - przekonywał w czwartek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.


Podziel się:   Więcej

Senat wznowi w czwartek ostatnie posiedzenie w IX kadencji, które zostało przerwane przed wyborami parlamentarnymi; zgodnie z harmonogramem prac posiedzenie będzie kontynuowane w czwartek i piątek. Senatorowie zajmą się ustawami uchwalonymi w środę przez Sejm.

– Były głosy na konwencie seniorów, by zostawić to na przyszłą kadencję, ale wicemarszałek Bogdan Borusewicz i senator Bogdan Klich apelowali, by to posiedzenie się nie odbyło. Ale to jest niezgodne z prawem i niezgodne z przepisami. I apelowanie do marszałka Senatu jest zupełnie nieuzasadnione, a przede wszystkim to namawianie mnie do łamania prawa - powiedział Karczewski na czwartkowym briefingu w Warszawie.

Premier: Decyzja ws. 30-krotności składki na ZUS po wyborach
Zaznaczył, że „marszałek Senatu strzeże praw Senatu, a prawem Izby jest odbywanie posiedzeń i możliwość podejmowania uchwał”. Wskazał, że gdyby nie czwartkowe wznowienie posiedzenia Senatu, przyjęte w środę uchwały i ustawy „trafiłyby do kosza”.

– Jesteśmy zobowiązani do tego, aby podjąć dyskusję, debatę nad ustawami, które zostały wczoraj podjęte przez Sejm – podkreślił Karczewski. Mówił, że Senat upływającej kadencji traci prawo do pracy z dniem zebrania się na pierwsze posiedzenie Senatu nowej kadencji, a ono dopiero się odbędzie – do 12 listopada, bo to ostatni termin pierwszego posiedzenia, które może wyznaczyć prezydent Andrzej Duda.

Premier: Wpływy ze zniesienia 30-krotności składek na ZUS są założone w budżecie
Główne tematy obrad

Karczewski powiedział, że Senat zajmie się m.in. zmianami w ustawie o ruchu drogowym dot. tzw. korytarza życia dla karetek pogotowia. Celem nowych rozwiązań jest zapewnienie krótszego czasu przejazdu służb ratowniczych do poszkodowanych. Nowe regulacje wprowadzają też obowiązek jazdy „na suwak”, co ma zmniejszyć zatory drogowe i poprawić bezpieczeństwo w przypadku wykonywania manewru zmiany pasa ruchu, kiedy na jezdni z co najmniej dwoma pasami w jednym kierunku jeden z nich się kończy.

Według marszałka Senatu, izba zajmie się też „ustawą umożliwiającą tworzenie polskich związków sportowych w dyscyplinach nieolimpijskich, ustawę ułatwiającą dostęp do specjalizacji lekarzy medycyny oraz ustawę mówiącą o przejrzystości finansowania systemu obrotu w spółkach publicznych, i ustawę o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu”.

Zaznaczył, że w porządku obrad jest też nowelizacja Kodeksu karnego, która przewiduje karę do pięciu lat więzienia za nielegalne lub przeprowadzone z obejściem prawa adopcje dzieci.

Ponadto poinformował, że Senat zajmie się też projektami uchwał o ustanowieniu roku 2020 rokiem: Jana Kowalewskiego, rokiem fizyki, ojca Józefa Marii Bocheńskiego, rokiem św. Jana Pawła II, i 100. rocznicy wojny 1920 r.

Sejmowa komisja o zmianach w składkach ZUS i płacy minimalnej