zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Giełda rośnie wraz z polskimi osiągnięciami”. Mija 30. rocznica inauguracyjnej sesji giełdowej

20:22, 12.04.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

30 lat temu, 12 kwietnia 1991 r. podpisano akt założycielski spółki akcyjnej Giełda Papierów Wartościowych. Z okazji jubileuszu 30-lecia GPW życzenia złożył prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

– Świętujemy ten jubileusz z satysfakcją i dumą. Warszawską giełdę można wręcz uznać za ikonę odbudowanego w niepodległej Rzeczypospolitej wolnego rynku. Giełda jest jednym z symboli wolnej Polski. Tutaj na warszawskim parkiecie, Polska wytyczyła drogę, która może być lekcją i inspiracją dla innych narodów, dla wszystkich ludzi na świecie rozumiejących wagę wolności ekonomicznej – powiedział w życzeniach opublikowanych w „Wideokomentarzu GPW”.

Za niezwykle wymowny znak prezydent Duda uznał to, że warszawska giełda, serce wolnego rynku, rozpoczęła swoją działalność w dawnej siedzibie partii marksistowskiej, w centrali komunistycznej władzy. – Była to miara historycznego przełomu, jak niektórzy mówili: swoisty chichot historii – wskazał.

Składając życzenia prezydent podkreślił, że giełda rośnie wraz z polskimi osiągnięciami, wraz rozwojem naszej gospodarki.
– Na pierwszej sesji giełdowej mieliśmy debiut pięciu spółek i obroty na niecałe 2 tys. złotych. Dzisiaj, na obu parkietach GPW, są notowane akcje i obligacje ponad 800 emitentów o łącznej kapitalizacji 1 100 mld zł. Polska giełda, zdecydowany lider w Europie Środkowo–Wschodniej jest także probierzem możliwości gospodarczych całego regionu. Cieszę się, że GPW ma aspiracje, aby być regionalnym hubem dla młodych spółek technologicznych. Ogromne szanse regionalnej współpracy, pomnożenia naszego potencjału i umocnienia unijnej spójności niesie inicjatywa Trójmorza – partnerstwa gospodarczego i wspólnych inwestycji w obszarze między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Cieszę się, że w zeszłym roku w Krakowie odbyła się Konferencja Giełd Trójmorza” – mówił Prezydent RP.

Wskazał, że życzy warszawskiej giełdzie dalszego znakomitego rozwoju, wielu spektakularnych na obu parkietach, zarówno z Polski, jak i z regionu zwłaszcza tzw. jednorożców. – Życzę, aby Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie była miejscem, które odzwierciedla sukces polskiej gospodarki oraz ośrodkiem, z którego płyną impulsy dla umacniania naszej konkurencyjności i innowacyjności, gdzie promowany jest patriotyzm gospodarczy, gdzie następuje upowszechnianie własności i stymulowany jest polski dobrobyt. W imieniu Rzeczypospolitej składam wyrazy uznania wszystkim, którzy przyczynili się i przyczyniają się do pięknych osiągnięć warszawskiej giełdy. Wszystkiego najlepszego! – zakończył swoje wystąpienie Andrzej Duda.

Prezydent: dzisiaj giełda jest symbolem polskiego sukcesu przemian

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
14-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych