zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

GIF: Dostępność lekowa na dobrym poziomie, ale wymaga stałego monitorowania

18:27, 06.07.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Nie obserwujemy obecnie większych, niż przeciętnie, obrotów ani braków lekowych. Sytuacja dostępności lekowej jest na dobrym poziomie, ale wymaga stałego monitorowania i bieżącego reagowania na nagłe i kryzysowe sytuacje – powiedziała w środę w Sejmie Główny Inspektor Farmaceutyczny Ewa Krajewska.


Podziel się:   Więcej

Podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia rozpatrzono informację na temat polskiego rynku farmaceutycznego i dostępności leków.

Główny Inspektor Farmaceutyczny Ewa Krajewska podkreśliła, że dla GIF priorytetem zawsze będzie zapewnienie niezakłóconego dostępu do bezpiecznych produktów leczniczych dla pacjentów. – W Polsce istnieją dwie główne przyczyny niedoborów lekowych – czasowe wstrzymanie obrotu produktami leczniczymi przez podmioty odpowiedzialne oraz znaczący wzrost zapotrzebowania na niektóre grupy lekowe, notowane rok do roku, jak m.in. na antybiotyki czy produkty do nebulizacji – powiedziała Krajewska.

Przyznała, że na przestrzeni ostatnich lat widać „pewne niepokojące informacje dotyczące wstrzymań obrotu produktami leczniczymi” . – Licząc średnią miesięczną w okresie przełomu od marca 2019 roku do lutego 2020 r. – średnia miesięczna liczba wstrzymań to 296 przypadków. Od marca 2020 roku do marca 2022 roku było to 240 przypadków. Najnowsze dane z tego roku: od lutego do czerwca to 284 przypadki wstrzymań miesięcznie – poinformowała.

– Jako najbardziej jaskrawe przykłady tego, jak zmieniło się zapotrzebowanie na przestrzeni 2021 roku i 2022 r., możemy wskazać niektóre leki przeciwcukrzycowe – wzrosty obrotów o kilkaset procent i antybiotyki (...) – wzrosty od kilkudziesięciu do kilkuset procent – wskazała.


Lewica złożyła projekt ustawy „Leki za 5 zł”
Krajewska zauważyła, że do czasowych niedoborów produktów leczniczych przyczyniła się w dużym stopniu pandemia COVID–19; wśród brakujących produktów znalazły się np. heparyny drobnocząsteczkowe i glikokortykosteroidy stosowane w farmakoterapii covid. Poza tym, jak zauważyła, rynek farmaceutyczny zmierzył się z przerwanymi łańcuchami dostaw, niedoborami pracowników i niewystarczającymi mocami produkcyjnymi.

W kontekście konfliktu zbrojnego na Ukrainie odnotowano na przełomie lutego i marca br. nawet 50-procentowe wzrosty sprzedaży w aptekach niektórych grup produktów leczniczych czy określonych pozycji np. antybiotyków, płynów infuzyjnych, leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

– Sytuacja obecnie się ustabilizowała i nie obserwujemy większych, niż przeciętnie, obrotów ani braków lekowych w tym zakresie. Sytuacja dostępności lekowej jest na dobrym poziomie, ale wymaga stałego monitorowania i bieżącego reagowania na sytuacje nagłe i kryzysowe – podkreśliła Krajewska.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odniósł się do kwestii dostępności leków w ramach refundacji. – Od 2019 roku zostało wprowadzonych 206 nowych wskazań, z tego w roku ubiegłym to było 68 innowacyjnych terapii, z czego prawie po połowie na leki onkologiczne i choroby rzadkie. Ten rok (...) to 65 nowych terapii, z tego 24 to onkologia i 23 – choroby rzadkie – poinformował.


Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Sejm uchwalił rządowy projekt ustawy