zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Gliński: Dofinansowanie w ramach FWK otrzymało 2110 podmiotów

23:42, 25.02.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

Dofinansowanie w ramach Funduszu Wsparcia Kultury otrzymało 2 tys. 110 podmiotów, na ogólną sumę 370 mln 484 tys. 314 zł – poinformował w czwartek w Sejmie wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.


Podziel się:   Więcej

W czwartek wicepremier Gliński przedstawiał w Sejmie informację na temat procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury.

Minister kultury przyznał, że jest „skonfundowany tą sytuacją”, ponieważ w środę przez 3 godziny prezentował na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu informację na ten temat.

– Była dość ożywiona dyskusja, debata, także moi koledzy wiceministrowie przedstawiali nasze argumenty i omawialiśmy cały system pomocy dla kultury w okresie pandemii – przypomniał Gliński.

Wskazał, że „cała procedura, której jego wystąpienia ma dotyczyć, jest dostępna od jesieni w domenie publicznej na stronie kulutra.gov.pl”.

– W zakładce Fundusz Wsparcia Kultury znaleźć możemy materiały, a wśród nich - rozporządzenie Rady Ministrów, które dotyczy Funduszu Wsparcia Kultury z dnia 30 września 2020 roku, regulamin funduszu bardzo szczegółowy, podobnie zresztą, jak rozporządzenie, kryteria oceny wniosków, a nawet instrukcje wypełnienia wniosku – przekazał minister kultury.
Minister kultury poinformował, że Fundusz Wsparcia Kultury jest „jednym z 17 strumieni wsparcia dla polskiej kultury, jakie zostały uruchomione w trakcie pandemii”.

Przekazał, że wsparcie dla całej gospodarki wyniosło ok. „185 mld zł, w tym szacujemy, że około 6 mld zł to są te pieniądze, te środki, które państwo przeznaczyło na wsparcie i podtrzymanie instytucji kultury, przedsiębiorstw kultury, ludzi kultury”.

Jak mówił, FWK „powstał, jako odpowiedź polskiego rządu na poważne problemy polskiej kultury, wynikające z pandemii”.

– Mechanizm pomocowy, o którym mówię ma szczególny charakter. (...) Jest to mechanizm pomocy ogólnej dla całego sektora, dla wszystkich ludzi, którzy są związani z danym sektorem. Nie jest to działalność typowa dla mecenatu państwa, gdzie stosuje się nieco inne kryteria, także aksjologiczne, ale jest to pomoc na przetrwanie, na podtrzymanie w sytuacji wyższej konieczności – wyjaśnił minister kultury.
Przekazał, że „pomoc była proporcjonalna do strat, jakie w okresie pandemii dane podmioty ponosiły”. – Operatorami tego funduszu były dwie instytucje kultury, a nie Ministerstwo Kultury, jako takie. Nie politycy, urzędnicy, profesjonaliści, którzy działają na polu tych dziedzin kultury, których dotyczył ten fundusz – zaznaczył Gliński.

Wicepremier poinformował, że operatorami programu był Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny, a ostateczną decyzję ws. jednostkowego dofinansowania podejmowały dyrektorki tych instytutów.

– Łącznie dofinansowanie otrzymało 2 tys. 110 podmiotów, na ogólną sumę 370 mln 484 tys. 314 zł – podał minister kultury.


Dworczyk: Wsparcie dla sektora kultury jest jednym z wielu

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych