zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Gliński: Nikt z ludzi kultury nie zostanie sam

16:22, 24.02.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Nikt z ludzi kultury nie zostanie sam. Każdy mógł dostać pomoc socjalną - powiedział w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.


Podziel się:   Więcej

Wicepremier wyjaśnił, że MKiDN bardzo zliberalizowało kryteria pomocy socjalnej. - Ona objęła na dzień dzisiejszy 13 tys. 807 zapomóg socjalnych po 1 tys. 800 zł każda - powiedział Gliński, Dodał, że zapomoga socjalna mogła być przyznawana wielokrotnie.

Są takie osoby, które dostawały w pandemii tę pomoc i sześciokrotnie - podkreślił. Wicepremier podał, że udzielono zapomóg socjalnych na sumę prawie 25 mln zł. Przy czym mamy jeszcze 20 mln zł zabezpieczone" - wyjaśnił prof. Gliński.

To jest zupełnie niewspółmierna skala do tego, co budżet ministerstwa pozwalał robić wcześniej - ocenił.

Myśmy za pomocą nowelizacji ustaw przycovidowych zabezpieczyli najpierw dodatkowe 20 mln zł, później - 25 mln zł czyli łącznie 45 mln zł na pomoc socjalną . Wykorzystane zostało 25 mln zł, jeszcze 20 mln zł mamy. Pomoc będzie dalej udzielana. Tyle tylko, że w pewnym momencie wrócimy do tych kryteriów ostrzejszych, ponieważ to jest pomoc dla artystów - tłumaczył wicepremier Piotr Gliński.Ministrowie przeanalizują projekt zwiększenia ulg dla twórców i artystów
  
Prezentując na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu informację na temat sektorowej tarczy antykryzysowej dla kultury oraz kryteriów i zasad podziału środków z Funduszu Wsparcia Kultury, Gliński poinformował, że w okresie pięciu lat ministerstwo powołało 18 nowych instytucji kultury, a 35 instytucji kultury „wzięło na tzw. współprowadzenie razem z innymi podmiotami, przede wszystkim z samorządami”. - Łącznie powstały pod egidą MKiDN nowe 53 instytucje. Z wszystkich, którymi my się opiekujemy, które są instytucjami przynależnymi do MKiDN, których jest 120" - powiedział.

Dodał, że „łączna wartość działań pomocowych rządu dla kultury w okresie od początku pandemii od lutego, w zasadzie od marca 2020 r. szacowana jest na ponad 6 mld zł” .

To jest, oczywiście szacunek, bo on odnosi się do proporcji udziału kultury w gospodarce, dochodzie narodowym, także w zatrudnieniu. Obliczamy, że tarcza musiała wynosić co najmniej 6 mld zł. Większość tej pomocy to jest pomoc, która była realizowana po prostu dla całej polskiej gospodarki, a przypominam – łącznie to jest 185 mld zł w ciągu tego pandemicznego roku 2020 i to także przechodzi na obecny czas - zaznaczył wicepremier.

W ocenie szefa MKiDN jest to wsparcie bezprecedensowe.

Dzięki temu wsparciu polskie bezrobocie praktycznie nie wzrosło, a w ciągu pięciu lat spadło o 37 proc. Polska bieda, bo o tym warto wspomnieć, zmniejszyła się o 56 proc. To są też bezprecedensowe zmiany. Tak, przez pięci lat Polska zmieniła się nie do poznania, jeżeli chodzi z jednej strony o kwestie takie jak bezrobocie czy bieda, a z drugiej strony także jeżeli chodzi o wsparcie państwa dla instytucji i środowisk kultury - podkreślił wicepremier.

Zgodnie z jego słowami „wsparcie dla kultury w czasie pandemii ma charakter holistyczny i wyraża odpowiedzialność polskiego państwa za polską kulturę”. Gliński dodał, że w ciągu ostatnich pięciu lat budżet na kulturę zwiększył się o ponad 40 proc.


Gliński: Rząd stara się rozwiązywać problemy, a na sali sejmowej słyszymy inwektywy
 

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych