zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Gliński: Prawie 1 mld zł inwestycji w szkolnictwo artystyczne w latach 2016-21

17:57, 11.08.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

W latach 2016-21 zainwestowaliśmy m.in. fundusze europejskie w sześć sal koncertowych przy szkołach muzycznych w Polsce oraz prawie 1 mld zł w ogóle na inwestycje w szkolnictwie artystycznym - mówił w czwartek w Jastrzębiu-Zdroju wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.


Podziel się:   Więcej

Minister kultury odwiedził otwartą oficjalnie wiosną br. nową halę koncertową przy jastrzębskiej państwowej szkole muzycznej. Budowa sali o wymiarach ok. 30 m x 30 m, mieszczącej na widowni 362 osoby, kosztowała 20 mln zł, (z czego 4 mln zł z budżetu państwa, a ponad 16 mln zł z funduszy unijnych będących w gestii resortu kultury).

- To jest przepiękna inwestycja, która robi wielkie wrażenie. Jestem tu pierwszy raz, chodź od samego początku byłem przy tej inwestycji, bo podejmowaliśmy te decyzje o budowie sali koncertowej dla szkoły muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju dobrych kilka lat temu. Ale skala tej inwestycji jest na tyle poważna i sala jest tak piękna! To jest sala, która będzie służyła całemu miastu i regionowi - mówił Gliński.

- Cieszę się bardzo, że udało nam się sprawnie tę inwestycję zrealizować, bo we współpracy z naszymi reprezentantami w regionie, w mieście, z panem posłem Grzegorzem Matusiakiem przede wszystkim, bo to wtedy walczyliśmy o tę inwestycję. 20 mln zł, z czego 4 mln zł z budżetu państwa; 16 mln zł to pieniądze tzw. europejskie w dyspozycji ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego na rzecz polskiej kultury - wyliczył.
- I to jest inwestycja jedna z bardzo wielu, jeżeli chodzi o infrastrukturę kulturalną, które udało nam się zrealizować w ostatnich sześciu latach. Z samych środków europejskich to jest sześć sal koncertowych tego typu w Polsce w ostatnich sześciu latach, ale do tego dochodzi miliard złotych w ogóle na inwestycje w szkolnictwie artystycznym - wskazał minister.

- Prawie miliard złotych zostało zainwestowanych od 2016 r. do 2021 r. w polskie szkolnictwo muzyczne, w szkolnictwo artystyczne, nie licząc jeszcze pół miliarda złotych - to program termomodernizacji szkół artystycznych w Polsce, to jedna trzecia szkół artystycznych w Polsce została zregenerowana od strony ekonomicznej, ekologicznej i termomodernizacyjnej - uściślił Gliński.

- Cieszymy się bardzo, że mogliśmy tę inwestycję zrealizować i przykład tej sali koncertowej w Jastrzębiu-Zdroju jest chyba najlepszym wyrazem tego, jak warto w kulturę inwestować - uznał.
Projektantami nowej sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju była pracownia SLAS Architekci (Aleksander Bednarski i Mariusz Komraus), a głównym wykonawcą firma Intravi z Żywca. Obiekt dostał nagrodę roku Stowarzyszenia Architektów Polskich w dziedzinie budynek kultury w 2022 r. i nagrodę internautów Nagrody Architektonicznej Polityki 2021.