zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Gliński: W ciągu sześciu lat zwiększyliśmy o ponad 100 proc. liczbę Pomników Historii

15:01, 21.10.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– W ciągu sześciu lat zwiększyliśmy o ponad 100 proc. liczbę polskich zabytków, które uzyskują status Pomnika Historii - powiedział w czwartek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. To oznacza, że polska tożsamość, zaklęta w zabytkach, jest dla Polaków niezwykle ważna - wskazał.


Podziel się:   Więcej

W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Sześć lat temu, gdy przejęliśmy odpowiedzialność za polską kulturę, było 54 wpisanych Pomników Historii. W tej chwili mamy 114. Ponad 100 osiągnęliśmy na 100-lecie odzyskania niepodległości – przypomniał wicepremier Gliński.

Minister kultury podziękował wszystkim tym, którzy pracowali po to, żeby tak bardzo przyspieszyć. – Ale też nieprzypadkowo tak to nam się udało, bo to, co się działo oddolnie, było niesamowicie imponujące - ocenił.

– Stało się coś, co ja w cudzysłowie, nazwałem pozytywną czy piękną „awanturą”. Taki oddolny ruch społeczny dot. zabytków, dot. naszej przeszłości, pamięci, materialnych i niematerialnych zabytków, bardzo różnorodnych, naszej tożsamości. Okazuje się, że ta piękna polska tożsamość, wyrażająca się w bardzo różnorodnych obiektach, jest tak szalenie atrakcyjna. Naprawdę mamy poruszenie społeczne, ruch społeczny, który powodował, że musieliśmy na to odpowiadać. Dzięki temu udało nam się zwiększyć w ciągu sześciu lat o ponad 100 proc. liczbę tych najwyższych, najbardziej szanowanych polskich zabytków, które uzyskują status Pomnika Historii – mówił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.


„Zabytki wpisane na listę Pomników Historii są świadectwem naszych dziejów”
 
 
 
...
 
Wicepremier Gliński podkreślił, że to jest „coś niebywale pozytywnego i pięknego”. – To oznacza, że polska tożsamość, zaklęta właśnie w zabytkach, jest dla nas, Polaków niezwykle ważna – wskazał.

Jak mówił, to jest imponujące i to jest wielki hołd dla żywotności, dla mądrości polskiego społeczeństwa".

Ocenił, że takie zachowania także „mówią dużo o takim nowoczesnym myśleniu o rozwoju społeczno-gospodarczym”. – Nie ma rozwoju gospodarczego we współczesnym świecie, bez dbałości o zabytki i o kulturę. To jest jeden z wielkich mechanizmów rozwoju gospodarczego także – podkreślił Gliński.„100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości”. Gala z udziałem pary prezydenckiej

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych