zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Gliński: Współpraca z USA w odzyskiwaniu dzieł sztuki - zawsze jest taka, jaka powinna być

15:01, 23.09.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi w odzyskiwaniu dzieł sztuki trwa już od dawna i zawsze jest taka, jaka powinna być. To jest przykład dobrej współpracy - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas prezentacji odzyskanej strzelby myśliwskiej hrabiego Wincentego Krasińskiego.


Podziel się:   Więcej

W siedzibie MKiDN odbyła się prezentacja odzyskanej strzelby myśliwskiej hrabiego Wincentego Krasińskiego, która została utracona w czasie II wojny światowej z przedwojennego Muzeum Ordynacji Krasińskich.

- Dzisiaj kolejna polska strata wojenna wraca do Ojczyzny. Bardzo piękna, wyjątkowa strzelba myśliwska hrabiego Wincentego Krasińskiego, która została podarowana hrabiemu przez Napoleona Bonaparte. Odnaleziona została w muzeum w Cleveland. Ta strzelba przed wojną należała do zbrojowni w Muzeum Ordynacji Krasińskich w Warszawie, w tym miejscu bardzo charakterystycznym dla polskich strat wojennych. To była największa przedwojenna zbrojownia i jedna z największych przedwojennych bibliotek. Zbiory Muzeum zostały przez Niemców zagrabione. Biblioteka została spalona w sposób celowy, żeby Polska przestała istnieć. To spopielenie Biblioteki Krasińskich jest jednym z najbardziej smutnych momentów, jeżeli chodzi o polskie starty wojenne w kulturze - mówił Gliński.

- Jedną z instytucji, z którymi współpracujemy od lat jest FBI. FBI przyczyniło się do odzyskania wielu dzieł sztuki głównie z terenu Stanów Zjednoczonych, współpracujemy też z wieloma innymi. Dziękujemy też historykom sztuki i osobom, które pomagają nam odnajdywać te strzelby, ta także została znaleziona w inwentarzu czy na ekspozycji muzeum w Cleveland, przez jednego z współpracowników naszego departamentu, pana Mariusza Pilisa - powiedział Gliński.

Sellin: W rozmowach z nowym rządem niemieckim wrócimy do tematu zagrabionych Polsce dóbr kultury
- Gdy mówimy o odzyskiwaniu dzieł sztuki, to przeciwnik jest niestety bardzo poważny, bo przeciwnikiem jest ludzka chciwość oraz obojętność, a w przypadku niektórych państw „obstrukcja polityczna”. Dodał, że jej przykłady płyną „chociażby z kierunku wschodniego, gdzie, mimo że złożyliśmy 27 wniosków restytucyjnych, odpowiedzi nie ma”.

Minister kultury poinformował, że „ta strzelba będzie na stanie Muzeum Historii Polski”. - To kolejna strata wojenna, która zostanie przekazana do kolekcji tego muzeum - dodał.
W ocenie Glińskiego, „współpraca ze Stanami Zjednoczonymi w odzyskiwaniu dzieł sztuki trwa już od dawna i zawsze jest taka, jak powinna być. To jest przykład dobrej współpracy”. Minister kultury zwrócił uwagę, że „ze Wschodu, z Federacji Rosyjskiej, trudno jest cokolwiek odzyskiwać, ale także warto powiedzieć, że nie zawsze jest to łatwe, jeśli chodzi o państwo niemieckie”.

- Dialog na poziomie politycznym jest dość trudny. Zwracaliśmy się kilkukrotnie do przedstawicieli państwa niemieckiego, w ciągu czterech lat o intensyfikację tego dialogu, o wspólne apele do społeczeństwa i instytucji niemieckich, żeby wzmocnić, czy zintensyfikować ten dialog. Te wysiłki nie znalazły odpowiedniego oddźwięku ze strony naszego niemieckiego partnera - wyjaśnił. Jak dodał, „tym bardziej doceniamy te kraje, gdzie sprawa własności jest rozstrzygana szybciej i jednoznaczniej, także z zaangażowaniem odpowiednich instytucji”.

Gliński: W ciągu ostatnich 5 lat zrealizowano 4,5 tys. projektów w ramach systemu wsparcia organizacji pozarządowych

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
01-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych