zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Gliński: Zamek Królewski w Warszawie kojarzy się przede wszystkim ze wspólnotą

19:46, 16.09.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Zamek Królewski w Warszawie kojarzy się przede wszystkim ze wspólnotą. Decyzja o jego odbudowie zaświadczała, jak ważna dla wspólnoty jest kultura i pamięć - powiedział w czwartek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.


Podziel się:   Więcej

W czwartek wieczorem w Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się uroczysta gala upamiętniająca 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku. Uczestniczą w niej m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński, dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski, a także członkowie Komitetu Honorowego Obchodów Jubileuszu, Rady Muzeum oraz osoby związane z Zamkiem Królewskim i obchodami Jubileuszu.

Minister kultury wskazał, że „Zamek Królewski kojarzy się przede wszystkim ze wspólnotą”. - 50 lat temu położono tu pierwszą cegłę, właśnie 17 września, nieprzypadkowo w ten dzień. Kiedy w 1939 roku we wrześniu spadły bomby, Zamek spłonął, a jednocześnie sąsiad ze Wschodu zdradziecko zaatakował Polskę i przyczynił się do tej katastrofy 1939 roku. W ten dzień symbolicznie po latach Polacy położyli pierwszą cegłę odbudowywanego Zamku Królewskiego, bo tak chciała polska wspólnota. Jednocześnie Zamek, element polskiej kultury materialnej i ten gest, ta decyzja o odbudowie zaświadczała, jak ważna dla wspólnoty właśnie jest kultura i pamięć - powiedział wicepremier Gliński.


Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: Trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny
 
 
 
...
 
Podkreślił, że „wspólnota nie istnieje bez kultury, nie istnieje bez pamięci”. - I to jest także przesłanie na współczesne lata. To jest także przesłanie na współczesne wyzwania, bo może powinniśmy powracać do tej prawdy, gdy musimy rozwiązywać różnego typu dylematy współczesnej polityki, budowania często czegoś bez fundamentów. Bez fundamentów kultury i pamięci nie da się wiele wartościowych czy cennych rzeczy zbudować. Przede wszystkim nie można zbudować wspólnot ludzkich, które muszą zawsze opierać się na kulturze i na pamięci. To nam przypomina ten gest o odbudowie i później ten cały proces powstawania tego wspaniałego Zamku - mówił wicepremier Gliński.

Zwrócił uwagę na obecną funkcję Zamku Królewskiego w Warszawie. - To jest nie tylko funkcja oczekiwana, akceptowana, uwielbiana - wszyscy Polacy kochają Zamek, rozumieją, że to jest nasz symbol - ale także otwartość tego miejsca jest czymś szalenie wartościowym. To jest miejsce faktycznie dla wszystkich polskich obywateli, i - bardzo się z tego cieszę - miejsce bardzo prestiżowe, być może najbardziej prestiżowy polski zabytek, a jednocześnie miejsce otwarte - ocenił szef MKDNiS.

- Wspólnota budowała ten Zamek, odbudowywała i dalej o niego dba - podkreślił Gliński.


Premier: Zamek Królewski ma dla Polaków wymiar historyczny, symboliczny i wspólnotowy
17 września 1971 r., w rocznicę pierwszych zniszczeń Zamku Królewskiego w Warszawie, nastąpiło nieoficjalne rozpoczęcie odbudowy warszawskiej rezydencji królewskiej poprzez położenie tzw. pierwszej cegły. Uroczystość odbyła się wbrew zakazowi komunistycznych władz państwowych, które nie chciały się zgodzić na organizację wydarzenia w dniu przypominającym datę agresji Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r.


Duda: Państwo polskie może i powinno dzisiaj odbudować Pałac Saski

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych