zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Głosowania w Senacie planowane są w piątek późnym wieczorem

12:44, 26.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Głosowania w Senacie planowane są w piątek późnym wieczorem; idziemy zgodnie z porządkiem obrad, głosowania w Senacie zawsze są na zakończenie obrad i taki jest w tej chwili plan – powiedziała w czwartek PAP wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon.


Podziel się:   Więcej

Senat rozpoczął 18. posiedzenie w środę, a zgodnie z planem ma zakończyć je w piątek. Senatorowie zajmują się m.in. nowelizacją tzw. ustawy covidowej, której celem jest wypłacanie dodatków za pracę z pacjentem z COVID–19 jedynie pracownikom medycznym skierowanym do niej, a nie wszystkim w nią zaangażowanym. Z kolei wznowienie obrad Sejmu planowane jest w piątek na godz. 10.

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował w czwartek, że złoży w piątek na prezydium Sejmu wniosek, aby posłowie obradowali w tym tygodniu do momentu otrzymania wszystkich ustaw procedowanych obecnie w Senacie. – Jeśli głosowania w Senacie będą opóźniane, możemy przenieść głosowania w Sejmie na sobotę – powiedział Terlecki.

Godzwon podkreśliła, że głosowania w Senacie planowane są w piątek późnym wieczorem. – Idziemy zgodnie z porządkiem obrad, głosowania w Senacie zawsze są na zakończenie obrad, i taki jest w tej chwili plan – zaznaczyła.

W Sejmie nowela „ustawy covidowej" oraz projekty dotyczące ochrony zwierząt
W połowie listopada senacka Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem kolejnej nowelizacji ustawy „covidowej”. Jej projekt został złożony przez PiS w celu – jak wskazano w uzasadnieniu – naprawy błędu tzw. konwalidacji, który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli ustawy o przeciwdziałaniu COVID–19.

Sejm – mimo negatywnego stanowiska rządu – poparł senacką poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID–19 lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem.

Regulacja została podpisana przez prezydenta, ale nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw, więc nie może wejść w życie.

Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył, że ustawa covidowa w takim brzmieniu jest efektem pomyłki w głosowaniach i jej wejście w życie oznaczałoby wypłacenie dodatkowych wynagrodzeń praktycznie wszystkim lekarzom.

Następnego dnia Sejm uchwalił kolejną nowelizację tzw. ustawy covidowej, którą obecnie zajmuje się Senat.

Premier: Do 40 mld zł dla przedsiębiorców i kultury w Tarczy 2.0