zaloguj się
Dostępność

 
header("X-php: 103");
Strona główna » Aktualności

W godzinę „W”" oddano hołd powstańcom przed pomnikiem Gloria Victis

17:17, 01.08.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

Hołd powstańcom w godzinę „W” oddali uczestnicy uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Powązkach, weterani, warszawiacy i przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Oddajemy cześć zwyciężonym, lecz niepokonanym – mówił bp polowy WP Józef Guzdek.


Podziel się:   Więcej

O godz. 17.00, o której 74 lata temu rozpoczął się w Warszawie zryw powstańczy - przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zawyły syreny. Zgromadzeni stali na baczność, następnie minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Odegrano Mazurek Dąbrowskiego i hejnał Warszawy.

Następnie modlitwę w intencji poległych powstańców odmówił biskup polowy Wojska Polskiego gen. bryg. Józef Guzdek. Poległych w powstaniu uczczono również salwą honorową.

– Nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego bez Chrystusa, nie sposób zrozumieć tego miasta - Warszawy, stolicy Polski, która w 1944 r. zdecydowała się na nierówną walkę z najeźdźcą. Walkę, w której legła pod własnymi gruzami. (...) Pod tymi samymi gruzami legł również Chrystus Zbawiciel ze swoim krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu. Panie Jezu ukrzyżowany i zmartwychwstały, podzieliłeś los powstańczej Warszawy. Jednak ręka roztrzaskanej figury leżącej na bruku Krakowskiego Przedmieścia wskazywała na słowa wyryte na cokole pomnika: sursum corda - w górę serca. Krzyż nie był ostatnim twoim słowem, było nim zmartwychwstanie. Ostatecznie zło zostało pokonane. Polska odzyskała wolność – mówił bp Guzdek.

– Dziś, stojąc w zadumie przy pomniku Gloria Victis, obejmujemy miłością i modlitwą poległych i zmarłych uczestników Powstania Warszawskiego. Oddajemy cześć zwyciężonym, lecz niepokonanym. Wasze poświęcenie, utrata zdrowia, a nawet życie złożone na ołtarzu ojczyzny miały sens. To one przyczyniły się do triumfu tych wartości, dla których warto żyć, i za które warto umierać – wolność i suwerenność naszej ojczyzny. Zwyciężyliście – podkreślił bp polowy Wojska Polskiego.


Prezydent: Powstanie Warszawskie to wydarzenie istotne dla całej Polski

 
 
 
...
 
header("X-php: 103");
Wieńce przed pomnikiem

Wieńce przed pomnikiem złożył prezydent Andrzej Duda, a także delegacje: rządu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremierów m.in. Piotra Glińskiego, Sejmu z udziałem wicemarszałków Beaty Mazurek, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Ryszarda Terleckiego, Senatu z udziałem marszałka Stanisława Karczewskiego oraz warszawskiego ratusza z udziałem prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Składającym wieńce towarzyszyli kombatanci. Prezydent złożył wieniec w towarzystwie powstańców warszawskich: Jadwigi Chruściel, Jadwigi Wiśniewskiej, Ignacego Felczaka, Jerzego Majkowskiego.

Oficjalną część obchodów na Powązkach Wojskowych zakończyło odprowadzenie wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych.Terlecki: Powstanie Warszawskie było świadectwem, że niepodległa Polska żyjePrezydent: składamy hołd tym, którzy zginęli w powstaniu, bo byli Polakami
„Cześć i chwała bohaterom”

Wychodzących kombatantów zgromadzeni warszawiacy żegnali okrzykami: „Cześć i chwała bohaterom” oraz oklaskami. Tłum reagował także oklaskami na wychodzących przedstawicieli rządu, prezydenta oraz polityków partii rządzącej.

W uroczystości uczestniczyli również m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, wicemarszałkowie Sejmu Beata Mazurek i Ryszard Terlecki, marszałek senior Kornel Morawiecki, szef gabinetu premiera Marek Suski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, senator Anna Maria Anders - pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Zanim rozpoczęła się ceremonia przed pomnikiem Gloria Victis, w asyście żołnierzy z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki złożyli kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”.

Gdy zakończyła się oficjalna część uroczystości i cmentarz opuścili przedstawiciele władz i politycy, weterani wraz z rodzinami, harcerze i warszawiacy zapalili znicze na grobach poległych i w zadumie spacerowali po cmentarzu.

Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis stanowiły kulminacyjny punkt obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.Premier zapowiada wsparcie dla powstańców warszawskich
„Chwała zwyciężonym”

Tradycja oddawania hołdu poległym w rocznicę powstania na Wojskowych Powązkach sięga czasów PRL, gdy ówczesne władze nie pozwalały na oficjalne uroczystości. Pomimo tego warszawiacy całymi rodzinami gromadzili się 1 sierpnia każdego roku wokół pomnika Gloria Victis i grobów poległych.

Obelisk Gloria Victis postawiono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w drugą rocznicę zrywu w 1946 r. Autorką monumentu wyłonionego w konkursie jest łączniczka i żołnierz Powstania Warszawskiego Helena Kłosowicz. Wokół pomnika znajdują się mogiły powstańców ekshumowanych zaraz po wojnie z całej Warszawy.

Nazwa pomnika – „Chwała zwyciężonym” – jest nawiązaniem do opowiadania Elizy Orzeszkowej, poświęconego powstaniu styczniowemu, w którym autorka podkreśla, że walczącym w imię wyzwolenia ojczyzny należy się cześć i szacunek, niezależnie od wyników walk.Prezydent i premier złożyli kwiaty na grobie gen. Chruściela „Montera”
Godzina „W” formalnym początkiem zrywu

Godzina „W” była formalnym początkiem stołecznego zrywu. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.Dworczyk: chcemy, aby nowela dot. grobów polskich bohaterów została przyjęta do końca lata
Znicz przy Kwaterze Harcerskiego Batalionu AK „Zośka”

Premier Mateusz Morawiecki zapalił znicz przy Kwaterze Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” na Powązkach wojskowych. Wcześniej uczestniczył w uroczystości pod Pomnikiem "Gloria Victis" w hołdzie powstańcom.Premier: Na grobach naszych przodków i powstańców widzimy, czym jest wolność


Prezydent Duda wraz z warszawiakami śpiewał powstańcze piosenki

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
28-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");