zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Godzwon: Nie planujemy specjalnego posiedzenia Senatu

16:06, 20.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Nie planujemy żadnego specjalnego posiedzenia Senatu, bo nie ma materii, nad którą izba miałaby pracować - powiedziała we wtorek wicedyrektor CIS Anna Godzwon. Jak dodała, najbliższe posiedzenie izby, które potrwa trzy dni, planowane jest na przyszły wtorek.


Podziel się:   Więcej

Podczas wtorkowego posiedzenia Sejmu wicemarszałek Ryszard Terlecki zarządził przerwę w obradach izby do środy do godz. 9. Stało się tak na skutek przyjęcia przez posłów wniosku KO o odroczenie obrad, aby posłowie mogli zapoznać się z projektem PiS ws. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19. – Opozycja, ściślej mówiąc Platforma Obywatelska chce zablokować przyjęcie projektu, na który czekają Polacy - ocenił Terlecki.

B. marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) zaapelował we wtorek na Twitterze do marszałka izby wyższej Tomasza Grodzkiego (KO) „o jak najszybsze, jeszcze w tym tygodniu, zwołanie posiedzenia Senatu, aby szybko i sprawnie przeprocedować ustawę ułatwiającą walkę z COVID–19”.

Godzwon pytana przez o możliwość zwołania posiedzenia Senatu w tym tygodniu odparła, że na razie nie ma żadnej ustawy, nad którą Senat miałby pracować. – Poza tym zwracam uwagę, że jeżeli Sejm nawet w środę uchwaliłby ustawę, o której mówimy, to biorąc pod uwagę procedury między Sejmem a Senatem i nasze doświadczenie, po uchwaleniu ustawy pochylają się nad nią jeszcze sejmowi legislatorzy. Więc ona do nas przyjdzie najwcześniej w czwartek – podkreśliła wiceszefowa CIS.

Opozycja w Sejmie: Projekt PiS ustawy covidowej wprowadzi bezkarność władzy
Jak dodała, następnie marszałek Grodzki pewnie skieruje tę ustawę do prac w komisjach senackich. – Jeżeli komisje senackie zbiorą się i przygotują sprawozdanie na temat ustawy, to tak jak w każdym innym tego rodzaju przypadku porządek obrad posiedzenia Senatu będzie mógł zostać uzupełniony. Natomiast w tym momencie nie planujemy żadnego specjalnego posiedzenia Senatu, bo – jak podkreślam – nie ma materii, nad którą izba miałaby pracować – oświadczyła Godzwon.

Dodała, że w tej chwili zaplanowane jest trzydniowe posiedzenie izby wyższej, które ma rozpocząć się w przyszły wtorek.

Projekt PiS, złożony w poniedziałek, zakłada wyłączenie odpowiedzialności karnej za działania lecznicze medyków, gdy są one podejmowane w celu zwalczania epidemii COVID–19. Ale, jeśli osoba wykonująca zawód medyczny doprowadzi do śmierci pacjenta lub do ciężkiego uszczerbku na jego zdrowiu w wyniku rażącego nadużycia uprawnień lub rażącego niedopełniania obowiązków, to będzie podlegała odpowiedzialności karnej.

Ponadto zgodnie z projektem, osobom skierowanym do walki z koronawirusem przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości nie niższej niż 200 proc. (dotychczas było to 150 proc.) przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy. W projekcie zaznaczono, że wynagrodzenie nie może być niższe niż wynagrodzenie, które osoba skierowana do pracy przy zwalczaniu epidemii otrzymała w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym wydana została decyzja o skierowaniu jej do pracy przy zwalczaniu epidemii.

Projekt zakłada też wydłużenie okresu realizacji recept do 150 dni od dnia wystawienia na leki, które są obecnie niedostępne.

Senat zajmie się ustawami dotyczącymi COVID-19

Kalendarz transmisji

Grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30 31   
05-12-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych