zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Gosiewska: Symbol krzyża jest znakiem pamięci i miłości

17:34, 16.09.2021;   autor: akune;   źródło: IAR

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska w 40. rocznicę wzniesienia Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach podkreśliła, że symbol krzyża przypomina o sowieckim barbarzyństwie.


Podziel się:   Więcej

Pomnik postawiono w Dolince Katyńskiej na Powązkach Wojskowych 31 lipca 1981 r.

Wykonany z granitu kilkutonowy krzyż-monument był pierwszym w Polsce pomnikiem upamiętniającym mord w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska mówiła, że krzyż to również znak pamięci i miłości.

– Krzyż Katyński wzniesiony czterdzieści lat temu na Powązkach oznacza zwycięstwo. Chociaż zwycięstwo okupione najwyższą ceną naszych bohaterskich żołnierzy. To znak wierności złożonej przysiędze żołnierskiej, Ojczyźnie i Bogu. Święty Jan Paweł II powiedział: ponad śmiercionośną nienawiścią, jaka rozpętała się również na naszym europejskim kontynencie – jest miłość – podkreśliła wicemarszałek Sejmu.


Witek: Celem władzy komunistycznej było wymazywanie prawdy o Katyniu
Podczas spotkania historycznego zaprezentowano album autorstwa Andrzeja Melaka i Łukasza Kudlickiego „Pomnik prawdy – w 40. rocznicę wzniesienia Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach”.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, odnosząc się między innymi do publikacji albumu, powiedział, że pamięci mordu na 22 tys. polskiej elity nie udało się zgładzić.

– Wyrazem tego, był ten wspaniały czyn, jaki miał miejsce czterdzieści lat temu, kiedy działacze opozycji antykomunistycznej skupieni w Komitecie Katyńskim, pod przewodnictwem Stefana Melaka, postawili Krzyż Prawdy, tak pięknie nazwany przez Łukasza Kudlickiego i Andrzeja Melaka. Nie licząc się z konsekwencjami pokazali, że Polacy będą pamiętać i zrobią wszystko, aby prawda nigdy nie uległa przemocy – zaznaczył minister Kasprzyk.


Premier: Prawda o Katyniu stanowi dzisiaj fundament wolnej Polski
List od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał szef gabinetu politycznego szefa MON Łukasz Kudlicki.

Podczas uroczystości w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył medale Pro Bono Poloniae.


Premier: Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Kapelanów Katyńskich jest naszym hołdem oddanym tym bohaterom
Krzyż Katyński był to pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający prawdę o zbrodni katyńskiej, popełnionej przez NKWD na polskich jeńcach wojennych w 1940 r.

Na Krzyżu widniała data „1940” i orzeł w koronie, pod nim leżała tablica z napisem „Katyń" i znajdowały się słupki z nazwami obozów NKWD: Ostaszków, Starobielsk, Kozielsk, gdzie po agresji Sowietów na Rzeczpospolitą w 1939 r. zostali uwięzieni Polacy.

Inicjatorami postawienia pomnika byli ksiądz Wacław Karłowicz, ksiądz Stefan Niedzielak – proboszcz parafii świętego Karola Boromeusza na Powązkach – oraz Stefan Melak (zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.). Postawienie i montaż pomnika filmowali funkcjonariusze SB, ale ograniczyli się jedynie do dokumentowania całej akcji. Kilkutonowy monument z granitu o wysokości ponad 4,5 metra stanął o godz. 15.00. W nocy został usunięty przez bezpiekę i wywieziony w nieznane miejsce.


Prezydent: Czcimy pamięć tych, którzy swojego oddania ojczyźnie nie wyrzekli się nigdy

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych