zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Gosiewska z wizytą na Litwie. Spotkała się m.in. z wiceprzewodniczącym Seimasu

18:46, 24.09.2021;   autor: akune;   źródło: sejm.gov.pl, Twitter

W dniach 22-24 września wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska przebywała z wizytą na Litwie, gdzie wzięła udział w uroczystościach związanych z 80. rocznicą rozpoczęcia zbrodni dokonanej przez Niemców oraz kolaborujące z nimi litewskie formacje na obywatelach II RP w Ponarach, w latach 1941-1944. Uroczystości upamiętniają blisko 100 tys. zamordowanych.


Podziel się:   Więcej

Wicemarszałek Gosiewska swoją wizytę rozpoczęła od uroczystości pogrzebowych ppor. Apoloniusza Duszkiewicza ps. Polza poległego w nocy z 3 na 4 marca 1944 r.

Szczątki Żołnierza AK zostały odnalezione w 2019 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez zespół Instytutu Pamięci Narodowej w miejscowości Miguny.

Wcześniej Małgorzata Gosiewska uczestniczyła także we mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Rudominie. W uroczystościach w Piktokańcach i Rudominie wziął również udział wiceprzewodniczący Seimasu Paulius Saudargas.

Podczas wystąpienia w czasie uroczystości pogrzebowej wicemarszałek Gosiewska wspomniała uroczystość pogrzebową Żołnierzy Armii Krajowej w Ejszyszkach w 2019 r., w której brała udział.
Równocześnie wyraziła wdzięczność za to wspólne świadectwo pamięci o naszych bohaterach, odnosząc się do zaangażowania IPN, Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy oraz starosty Mariampola w przygotowanie obchodów. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz polskich i litewskich oraz rodzina ppor. Apoloniusza Duszkiewicza.
Następnie wicemarszałek Sejmu wzięła udział w Konferencji Stowarzyszenia Rodzina Ponarska zorganizowanej w Domu Polskim w Wilnie.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać referatów przedstawicieli Stowarzyszenia, gdańskiego oddziału IPN oraz Państwowego Muzeum Żydowskiego im. Gaona Wileńskiego w Wilnie.
W przemówieniu w części inauguracyjnej Małgorzata Gosiewska zaznaczyła wielka wartość zbiorowej pamięci, którą należy przekazywać młodemu pokoleniu, aby „rozpoznawało swoje korzenie postrzegając współcześnie patriotyzm jako wielką siłę do rozwoju osobistego i ojczyzny”.
Konferencja poświęcona była m.in. Kazimierzowi Sakowiczowi – dziennikarzowi, oficerowi armii polskiej, członkowi ruchu oporu. Był on naocznym świadkiem masowej zbrodni niemieckiej w Ponarach. Jest autorem wstrząsającej relacji z lat 1941-1943.
W czwartek w podwileńskich Ponarach Małgorzata Gosiewska wzięła udział w uroczystościach upamiętniających ofiary masowych mordów dokonanych przez Niemców na tych terenach w latach 1941-1944.

W litewskim Dniu Pamięci o Holokauście Żydów Wicemarszałek Sejmu złożyła wieniec przy pomniku ofiar Holokaustu. W uroczystości udział wzięła również przewodnicząca Seimasu Viktorija Čmilytë-Nielsen.

W 78. rocznicę likwidacji wileńskiego getta Małgorzata Gosiewska wzięła udział w Marszu Żywych. Następnie w Kwaterze Polskiej, upamiętniającej tysiące zamordowanych Polaków, odbyła się polowa msza święta oraz apel poległych. W centralnych uroczystościach w Ponarach uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, które jest głównym organizatorem odbywających się na Wileńszczyźnie uroczystości Dnia Ponarskiego.
W piątek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska spotkała się z wiceprzewodniczącym Seimasu Pauliusem Saudargasem.

Rozmowy koncentrowały się wokół uroczystości ponarskich oraz agendy planowanej na październik br. sesji zgromadzenia dwustronnego Polska-Litwa.


Obchody 80. rocznicy likwidacji wileńskiego getta z udziałem wicemarszałek Gosiewskiej

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
17-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych