zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Gowin dla „SE”: Nasi senatorowie mają wolną rękę ws. wyboru RPO

08:44, 18.06.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin zapewnił w piątkowym wywiadzie dla „Super Expressu”, że senatorowie jego ugrupowania mają wolną rękę ws. głosowania nad powołaniem RPO. Mam do nich stuprocentowe zaufanie - podkreślił Gowin.


Podziel się:   Więcej

Sejm na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich wybrał we wtorek, zgłoszoną przez PiS, senator niezależną Lidię Staroń. Dziewięcioro posłów Porozumienia, w tym jego prezes, głosowali za kandydaturą zgłoszonego przez opozycję prof. Marcina Wiącka. Aby Staroń mogła objąć urząd RPO, jej wybór musi potwierdzić Senat, który ma głosować w tej sprawie w piątek. W Senacie Porozumienie ma dwóch przedstawicieli - Stanisława Kopcia, zamierzającego poprzeć Lidię Staroń oraz Józefa Zająca, który nie ujawnił jeszcze jak zachowa się podczas piątkowego głosowania.

- Wraz z posłami Porozumienia poparliśmy kandydaturę prof. Wiącka, ponieważ uznaliśmy, że jest on lepiej przygotowany do pełnienia tej odpowiedzialnej funkcji - powiedział Gowin w rozmowie z „SE”. - Gratuluję senator Staroń. Dziękuję prof. Wiąckowi za udział w tej szlachetnej rywalizacji - dodał.

O tym, czy Lidia Staroń zostanie RPO może w Senacie zdecydować jeden głos
Przyznał zarazem, że przed środowym głosowaniem w Sejmie nad wyborem RPO, Porozumienie było przekonywane do tego, by głosować zgodnie z wolą Prawa i Sprawiedliwości. - Byliśmy w tej sprawie przekonywani również przez Jarosława Kaczyńskiego. Prawdą jest też, że moim posłom przy różnych okazjach składano rozmaite obietnice. Ci, którzy nie dali się skusić, ani złamać, dowiedli siły charakteru i odpowiedzialności za Polskę - ocenił wicepremier.

Zaznaczył, że wybór RPO nie był objęty umową koalicyjną z PiS. - W takiej sytuacji zdarza się, że koalicjanci głosują odmiennie. Teraz sprawa przeniosła się do Senatu. Nasi senatorowie mają w głosowaniu wolną rękę. Mam do nich stuprocentowe zaufanie - zapewnił Gowin.

W Senacie głosowanie ws. Rzecznika Praw Obywatelskich

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
19-09-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych