zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Gowin: Pracujemy nad mechanizmem wsparcia firm z Warmińsko-Mazurskiego

13:21, 05.03.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Pracujemy w MRPiT nad propozycją objęcia przedsiębiorców z woj. warmińsko-mazurskiego tarczą finansową wzorowaną m.in. na tzw. tarczy regionalnej - poinformował w piątek wicepremier Jarosław Gowin.


Podziel się:   Więcej

Do 14 marca obowiązują na Warmii i Mazurach obowiązują zaostrzone rygory sanitarne. W związku z lockdownem najmłodsi muszą powrócić do nauki zdalnej, zamknięte są galerie handlowe i hotele oraz kina i teatry. Nie można korzystać z basenów, kortów, zawody i mecze sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii był pytany w piątek na konferencji, czy rząd planuje wdrożyć specjalny pakiet pomocowy dla firm z województwa warmińsko-mazurskiego, które w związku z dodatkowymi obostrzeniami nie mogą normalnie funkcjonować.

Gowin przyznał, że rzeczywiście w resorcie rozwoju, pracy i technologii trwają prace „nad propozycją objęcia regionu warmińsko-mazurskiego, który z uzasadnionych, obiektywnych powodów został dotknięty dodatkowymi obostrzeniami” dodatkowym wsparciem finansowym.

Warmińsko-Mazurskie zostało objęte rygorami w związku z rosnąca liczbą przypadków zakażeń koronawirusem, szczególnie jego brytyjskiej - bardziej zaraźliwej - odmiany.

Dodatkowa tarcza finansowa


Wicepremier wyjaśnił, że chodzi o objęcie firm z tego województwa „dodatkową tarczą finansową” wzorowaną - jak mówił - na Rządowym Funduszu Inicjatyw Lokalnych a także na tzw. tarczy regionalnej przewidującej dedykowane wsparcie dla regionów górskich.

- Czy taka pomoc zostanie udzielona? To już będzie oczywiście decyzja całej Rady Ministrów - podsumował.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W ramach RFIL samorządom ma zostać wypłacone ponad 13 mld zł.

Tzw. tarcza regionalna przewidywała skierowanie 1 mld zł do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi. Nabór wniosków w tej sprawie zakończył się 12 lutego 2021 roku.

Premier: W IV kwartale mamy szansę przekroczyć wzrost gospodarczy sprzed pandemii

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych