Do 14 marca obowiązują na Warmii i Mazurach obowiązują zaostrzone rygory sanitarne.
W związku z lockdownem najmłodsi muszą powrócić do nauki zdalnej, zamknięte są galerie handlowe i hotele oraz kina i teatry. Nie można korzystać z basenów, kortów, zawody i mecze sportowe odbywają się bez udziału publiczności.
Wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii był pytany w piątek na konferencji, czy
rząd planuje wdrożyć specjalny pakiet pomocowy dla firm z województwa warmińsko-mazurskiego, które w związku z dodatkowymi obostrzeniami nie mogą normalnie funkcjonować.
Gowin przyznał, że rzeczywiście w resorcie rozwoju, pracy i technologii trwają prace „nad propozycją objęcia regionu warmińsko-mazurskiego, który z uzasadnionych, obiektywnych powodów został dotknięty dodatkowymi obostrzeniami” dodatkowym wsparciem finansowym.
Warmińsko-Mazurskie zostało objęte rygorami w związku z rosnąca liczbą przypadków zakażeń koronawirusem, szczególnie jego brytyjskiej - bardziej zaraźliwej - odmiany.
Dodatkowa tarcza finansowa
Wicepremier wyjaśnił, że chodzi o objęcie firm z tego województwa „dodatkową tarczą finansową” wzorowaną - jak mówił - na Rządowym Funduszu Inicjatyw Lokalnych a także na tzw. tarczy regionalnej przewidującej dedykowane wsparcie dla regionów górskich.
- Czy taka pomoc zostanie udzielona? To już będzie oczywiście decyzja całej Rady Ministrów - podsumował.
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast.
Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W ramach RFIL samorządom ma zostać wypłacone ponad 13 mld zł.
Tzw. tarcza regionalna przewidywała skierowanie 1 mld zł do gmin górskich z przeznaczeniem na zakupy inwestycyjne lub inwestycje w ogólnodostępną infrastrukturę turystyczną oraz w infrastrukturę komunalną związaną z usługami turystycznymi. Nabór wniosków w tej sprawie zakończył się 12 lutego 2021 roku.
Premier: W IV kwartale mamy szansę przekroczyć wzrost gospodarczy sprzed pandemii