zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Gowin proponuje prace nad zmianami w konstytucji ws. członkostwa w UE w oparciu o projekt z 2011 r.

13:29, 22.09.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Lider Porozumienia Jarosław Gowin zaproponował w środę szefom wszystkich ugrupowań parlamentarnych, aby podjąć prace nad zmianami w konstytucji dotyczącymi członkostwa Polski w UE w oparciu o projekt komisji konstytucyjnej z 2011 r. którą kierował.


Podziel się:   Więcej

– Porozumienie jednoznacznie stoi na stanowisku, że obecność Polski w UE jest zgodna z naszą racją stanu, a korzyści ekonomiczne są bezsprzeczne – mówił Gowin na środowej konferencji prasowej.

Lider Porozumienia przypomniał o przedstawionym w minioną sobotę postulacie lidera PO Donalda Tuska wprowadzenia do konstytucji przepisu, zmierzającego do tego, by wyjście Polski z UE wymagało uzyskania w każdej z izb parlamentu większości 2/3 głosów.

Gowin zadeklarował gotowość do prac nad zaproponowaną przez Tuska zmianą. Przypomniał, że w latach 2010–2011 stojąc na czele komisji konstytucyjnej przygotował wraz z jej członkami projekt odrębnego rozdziału konstytucji dotyczącego możliwości wyjścia z UE, w którym znalazły się rozwiązania proponowane obecnie przez Tuska.


„Wraz z powrotem Donalda Tuska wracają zmory przeszłości”

Propozycje zmian w konstytucji


W lipcu 2011 r. nadzwyczajna komisja konstytucyjna osiągnęła ponadpartyjny kompromis w sprawie zmian w konstytucji, zaproponowanych przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zgodnie z przyjętym przez komisję projektem do konstytucji miałby zostać dodany nowy rozdział regulujący kwestie członkostwa Polski w UE. Ustalałby on m.in. wysokość progów wyrażania przez polski parlament zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej w relacjach Polski z UE. Zgodnie z propozycją, wymagana byłaby większość 2/3 głosów zarówno w Sejmie, jak i w Senacie. Taka sama większość byłaby także wymagana w przypadku ewentualnej decyzji o wyjściu Polski z UE.

Ostatecznie Sejm w 2011 r. nie głosował projektu noweli konstytucji dotyczącego relacji Polski z UE.

„Najlepszą płaszczyzną współpracy jest właśnie ten projekt”


– Dzisiaj zwrócę się do wszystkich szefów partii reprezentowanych w parlamencie, aby wokół tego projektu rozpocząć prace ponad podziałami rząd–opozycja. Wtedy w 2011 r. projekt został przyjęty przez komisję konstytucyjną jednomyślnie głosami polityków PO, PiS, PSL i SLD – mówił Gowin.

– Jeżeli dzisiaj tak wielu polityków – od premiera Tuska po premiera Morawieckiego deklaruje dobrą wolę do prac nad uzupełnieniem polskiej konstytucji to najlepszą płaszczyzną współpracy jest właśnie ten projekt – dodał lider Porozumienia.

Apel Tuska do Kaczyńskiego


Podczas sobotniej konwencji krajowej PO Tusk zaproponował prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu wspólne przedsięwzięcie – wpisanie do art. 90 konstytucji, że dla wypowiedzenia umowy międzynarodowej potrzebna jest zarówno w Sejmie, jak i w Senacie, większość 2/3 głosów. Tusk ocenił, że „PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polskę z UE”, a jeśli tak nie jest, to PiS powinien zgodzić się na jego propozycję zmiany w konstytucji.

Artykuł 90 konstytucji zakłada m.in., że ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikowanie umowy międzynarodowej – na podstawie której Polska może przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach – jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

5 października 2010 r. uchwalił ustawę o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Na jej podstawie decyzja o wyjściu z UE może zapaść zwykłą większością głosów.

Zgodnie z art. 235 ustawy zasadniczej projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów (92 posłów), Senat lub prezydent. Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.


Prezydent dla TVP: Konstytucję należy zmienić w kierunku wskazanym przez Polaków

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych