zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Gowin: Trzeba skrócić łańcuchy dostaw, by zapewnić bezpieczeństwo Europejczykom

15:49, 21.01.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

– Trzeba wyciągnąć lekcję z pandemii - usunąć bariery protekcjonistyczne i skrócić łańcuchy dostaw, by zapewnić bezpieczeństwo Europejczykom – powiedział w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Autonomia gospodarcza powinna być rozbudowana o jak najlepsze więzi transatlantyckie - dodał.


Podziel się:   Więcej

Jak podkreślił przed wylotem na rozmowy do Berlina wicepremier Gowin, w polityce niemieckiej bardzo popularne jest pojęcie autonomii strategicznej – „autonomii w rodzaju samowystarczalności, podmiotowości Unii Europejskiej”. –To jest ważne pojęcie, ale ważne jest też, by właściwie je interpretować – wskazał.

Szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii powiedział, że Polska „zdecydowanie opowiada się” za zacieśnieniem współpracy gospodarczej w ramach jednolitego rynku. Zaznaczył, że „trzeba wyciągnąć lekcję z pandemii”.

– Z jednej strony trzeba usunąć rozmaite bariery protekcjonistyczne, które utrudniają w ramach UE swobodny, wolny handel; z drugiej strony trzeba myśleć o tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo mieszkańcom Polski, Niemiec, bezpieczeństwo dla wszystkich Europejczyków – mówił.

Jak powiedział Gowin, w tym celu trzeba skrócić łańcuchy dostaw – to podstawowa lekcja, jaką wyciągamy z pandemii. – Trzeba rozbudować przemysł w Europie, trzeba unikać takich sytuacji, w których apteki europejskie mogą być pozbawione leków, dlatego że jakieś ważne komponenty produkowane są daleko poza granicami UE – mówił.


Premier: Ponad 700 mln zł z tarczy branżowej już na kontach firm

Współpraca europejska w ramach UE


Wicepremier podkreślił wagę współpracy europejskiej w ramach UE. – Równocześnie uważamy, że ta autonomia gospodarcza powinna być rozbudowana o jak najlepsze więzi transatlantycki – powiedział. Przypomniał, że od środy Stany Zjednoczone mają nową administrację.

Mamy wyraźne sygnały, że dla tej administracji relacje z UE będą jeszcze ważniejsze – podkreślił. Według ministra to jest dobry prognostyk, jeżeli chodzi o współpracę UE – Stany Zjednoczone – współpracę gospodarczą, ale także militarną, czy w zakresie definiowania wspólnych priorytetów geopolitycznych.

Gowin zaznaczył, że podczas czwartkowej wizyty w Berlinie będzie poruszał m.in. kwestie zmian, jakie czekają UE. – W czasach pandemii instytucje unijne nie zawsze zdawały egzamin. Ale też zdajemy sobie sprawę z tego, że Europie znacznie łatwiej będzie wyjść z kryzysu wywołanego COVID-19 wtedy, kiedy będziemy współpracować zamiast egoistycznie ze sobą konkurować – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że w tym roku przypada 30-lecie podpisania traktatu o współpracy polsko-niemieckiej. – Był on fundamentem nie tylko pojednania polsko-niemieckiego, ale był fundamentem jedności Europy – powiedział. W jego ocenie warto przy okazji tej rocznicy doprowadzić do tego, „żeby ten polsko-niemiecki tandem w jeszcze większym stopniu wpływał na kształt zjednoczonej Europy”.


Premier: Spadek PKB za 2020 r. może być płytszy niż prognozowano

W czasach pandemii ważne zacieśnienie współpracy”


Gowin podkreślił, że Niemcy są istotnym partnerem Polski, a nasz kraj „szybko awansuje na liście najważniejszych partnerów gospodarczych Niemiec”. – Polska stanowi dużo ważniejszego partnera gospodarczego dla Niemiec niż Rosja – stwierdził.

Wicepremier podkreślił, że jego czwartkowe rozmowy będą służyć pogłębieniu i poszerzeniu współpracy gospodarczej. – W czasach pandemii zacieśnienie tej współpracy jest ważne i z punktu widzenia gospodarki polskiej, i z punktu widzenia gospodarki niemieckiej – ocenił.

W programie jednodniowej wizyty w Berlinie zaplanowano spotkanie wicepremiera Gowina m.in. z przewodniczącym niemieckiego Bundestagu Wolfgangiem Schauble, federalnym ministrem gospodarki i energii Peterem Altmaierem oraz z federalnym ministrem pracy i spraw socjalnych Hubertusem Heilem.


Premier: Przystępujemy do konsultacji i inwestowania środków na odbudowę po epidemii

Spotkanie z przedstawicielami organizacji przedsiębiorców


Minister Gowin ma się też spotkać z przedstawicielami organizacji przedsiębiorców w Niemczech. Po południu w siedzibie berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego przy Pariser Platz, wicepremier Gowin spotka się z przedstawicielami polskich mediów.

30 lat temu, 14 listopada 1990 r., ministrowie spraw zagranicznych Polski prof. Krzysztof Skubiszewski i RFN Hans-Dietrich Genscher podpisali w Warszawie traktat potwierdzający kształt istniejącej granicy polsko-niemieckiej. Był to jeden z najważniejszych momentów w stosunkach polsko-niemieckich po II wojnie światowej.


„W latach 2021-2027 utrzymamy podział środków z obecnej perspektywy finansowej”