zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Gowin: Udział Polski w programie Horyzont 2020 był niski, to musi się zmienić

12:14, 16.04.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Udział Polski w programie Horyzont 2020 był niski, więcej wpłacaliśmy, niż zyskiwaliśmy. To musi się zmienić - powiedział w piątek podczas konferencji „Europa. Horyzont Możliwości” wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.


Podziel się:   Więcej

Zdaniem Gowina następca programu Horyzont 2020 - Program Horyzont Europa 2021-2027, to nie tylko szansa na sfinansowanie ambitnych projektów badawczych i innowacji, ale na włączenie polskich instytucji do międzynarodowych projektów.

- Dzięki europejskim programom badawczym polscy naukowcy i przedsiębiorcy stają się częścią globalnego łańcucha wymiany doświadczeń i innowacji, które są odpowiedzią na aktualne wyzwania społeczne i gospodarcze - ocenił Gowin. Jak podkreślił, innowacje powstają najczęściej na styku różnych nauk.

- Program Horyzont Europa stanowi skuteczną platformę do podejmowania tego typu przedsięwzięć. Dodatkowo ogranicza ryzyka, od finansowych po organizacyjne, które nieodłącznie wiążą się z przełomowymi, ambitnymi projektami - zauważył wicepremier.

W jego opinii „w Polsce wprowadzono wiele reform sprzyjających innowacji”, takich jak np. tzw. ustawa 2.0, doktoraty wdrożeniowe, powołanie Sieci Badawczej Łukasiewicz. - Systematycznie rosną nakłady na badania i rozwój, choć ciągle są one poniżej aspiracji Polski i również naszego rządu - powiedział Gowin.

„Jako Polska więcej zatem wpłacaliśmy, niż zyskiwaliśmy”


Jak zauważył szef MRPiT, w poprzedzającym Horyzont Europa programie Horyzont 2020 udział Polski był niski, wynosił 1,27 proc. - Nasz wkład do budżetu wynosił natomiast 3,23 proc., jako Polska więcej zatem wpłacaliśmy, niż zyskiwaliśmy. To się musi zmienić - powiedział Gowin.

Wicepremier negatywnie odniósł się do głosów wzywających do obniżenia nakładów budżetowych w Europie, które są przeznaczane na badania i rozwój. - Chcę jednoznacznie zaznaczyć, że we wszystkich rozmowach jakie toczę na forum unijnym, wszędzie podkreślam, że środki na badania i rozwój właśnie w czasach kryzysu nie mogą być zmniejszane - oświadczył i dodał, że na realizację programu Horyzont Europa przeznaczonych jest ok. 95 mld euro.

Europejska komisarz ds. innowacji Mariya Gabriel powiedziała, że Horyzont Europa „to najbardziej ambitny program badawczo-rozwojowy na świecie”. Jak zauważyła w Unii Europejskiej „nadal mierzymy się z nierównym dostępem do programów europejskich. Niektóre kraje pozostają w tyle”, ale „Polska należy do tych, które będą korzystać z wielu filarów pomocowych”. Jej zdaniem w programie Horyzont 2020 Polska poradziła sobie świetnie, wsparcie uzyskało ponad 1000 polskich badaczy. Gabriel podkreśliła, że kolejny program będzie wspierał inicjatywy, które mają wpływ na mierzenie się z globalnymi wyzwaniami.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że realizacja programu Horyzont Europa „jawi sie jako zjawisko w skali nieporównywalnej z jakimkolwiek innym programem krajowym, czy międzynarodowym”. Jego zdaniem jest to jeden z najważniejszych instrumentów, które posłużą naukowcom, przedsiębiorcom i innowatorom „w poszukiwaniu rozwiązań dla wyzwań, które będą ważne w Europie, takich jak zdrowie, zmiana klimatu, demografia, rosnąca rola technologii”.
Dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki zapowiedział, że kierowana przez niego instytucja będzie przez kolejne lata wspierać polskich przedsiębiorców, naukowców i innowatorów m.in. w ramach działającego od listopada ub. roku krajowy punktu kontaktowego, który będzie miał kluczową rolę w informowaniu o programie Horyzont Europa. - Będzie można również liczyć na wsparcie i pomoc biura NCBR w Brukseli - poinformował Kamieniecki. - Jesteśmy przekonani, że innowacje to prawdziwa siła napędowa rozwoju. Żyjemy w czasach pełnych wyzwań takich jak pandemia, zmiany klimatyczne, energetyka, Zielony Ład, sztuczna inteligencja - zauważył szef NCBR. Jego zdaniem obecny czas „to dobry czas na podejmowanie decyzji i realizację przełomowych, nowych projektów”.

Prezydent: Mamy absolutnie największą giełdę Europy Środkowej

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych