zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Gowin: Uprawnienia na korzystanie z turystyki przez zaszczepionych - w interesie społeczeństwa

15:47, 09.04.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Wprowadzenie uprawnień na korzystanie np. z usług turystycznych przez osoby zaszczepione leży w interesie ogółu społeczeństwa - ocenił w piątek wicepremier Jarosław Gowin. Szef resortu rozwoju wyraził nadzieję na ponowne otwarcie branży turystycznej już latem.


Podziel się:   Więcej

Wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Krakowie odniósł się do kwestii zwołanego w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenia rady gabinetowej ws. sytuacji epidemicznej oraz dalszej strategii działań państwa w walce z COVID-19.

- Uważam, że tego typu konsultacje między głową państwa a rządem są bardzo potrzebne - wskazał Gowin. - Mam głębokie przeświadczenie, że weszliśmy w kluczową fazę walki z pandemią - dodał.

Szef resortu rozwoju wskazał, że teraz niezwykle ważna jest „dobra organizacja procesu szczepień”, w którą zaangażowane muszą być zarówno samorządy, jak i pracodawcy. W tym kontekście mówił o swoich prognozach na poprawę sytuacji branży turystycznej, bardzo poszkodowanej w związku z panującą na świecie pandemią.

- Jeżeli to wszystko się powiedzie, to tutaj, w Krakowie - w mieście, które jest turystyczną perłą Polski i Europy - chcę zapowiedzieć, że jestem optymistą, jeżeli chodzi o otwarcie branży hotelarskiej i turystycznej latem - przyznał Gowin. - Jestem przekonany, że przy zastosowaniu odpowiednich rygorów sanitarnych (...), latem Kraków będzie mógł cieszyć się z napływu turystów - powiedział i dodał, że wierzy, iż stolicę Małopolski odwiedzą także przyjezdni z zagranicy.

Gowin wskazał ponadto, że jako kierujący Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii z „dużą uwagą” przygląda się sytuacji krajów takich jak Wielka Brytania i Izrael. To bowiem w tych państwach, jak przypomniał, „osoby zaszczepione uzyskują prawo do korzystania na przykład z usług hotelarskich”.

„Uważam to także za moralny obowiązek


- Chcę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością: na barkach nas wszystkich, nie tylko rządu, ale całego społeczeństwa, spoczywa obowiązek pomocy przedsiębiorcom, którzy z niezawinionych przez siebie powodów (...) znaleźli się w trudnym położeniu - ocenił Gowin. - Dlatego uważam, że wprowadzenie uprawnień na korzystanie na przykład z usług turystycznych przez osoby zaszczepione leży w interesie ogółu społeczeństwa; uważam to także za moralny obowiązek wobec polskich przedsiębiorców - zadeklarował.

Dziennikarze pytali ministra także o sytuację centrów handlowych, które w związku z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami zostały ponownie zamknięte.

- Do tej pory Polska zastosowała rozwiązania, które są bardzo korzystne dla najemców. Wydaje się, że pozwoliły one przetrwać setkom firm, w tym także produkcyjnym. A przecież każdemu państwu zależy przede wszystkim na utrzymaniu produkcji - ocenił wicepremier.

Gowin przywołał przykład prężnie rozwijającej się w poprzednich latach branży produkcji ubrań, która „w tej chwili znajduje w trudnym położeniu”. - Nie ma to nawet związku z obostrzeniami sanitarnymi, a raczej ze zmianą nawyków konsumenckich, z tym, że ograniczone kontakty społeczne rodzą mniejsze zapotrzebowanie na zakup nowych ubrań - wskazał.

W tym kontekście wicepremier zadeklarował, że sektory, w których polska gospodarka ma duży potencjał, niewątpliwie dalej będą wspierane. - Natomiast jeśli chodzi o galerie handlowe, wielokrotnie już spotkałem się z przedstawicielami tej branży. Planowane jest kolejne spotkanie, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Będziemy starali się równoważyć interesy - podkreślił.

Kolejną poruszoną podczas konferencji kwestią była ta związana z Tarczą branżową. Jak przypomniał Gowin, jej wcześniejsza wersja obejmowała 46 rodzajów działalności gospodarczej. - Ostatnio rząd zdecydował się poszerzyć te listę o 16 kolejnych branż. W tej chwili trwają negocjacje z Komisją Europejską. Musimy to rozwiązanie notyfikować, czyli uzyskać zgodę KE. Natychmiast, gdy ją otrzymamy, odpowiednia uchwała Rady Ministrów zostanie podjęta - zadeklarował.

Projekt: Rząd chce zmniejszyć skalę oszustw w branży jubilerskiej