zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Graś: wiedza o procederach wyłudzeń była powszechna

13:01, 21.03.2019;   autor: kf;   źródło: IAR

Wiedza o istnieniu procederu wyłudzeń podatku VAT była szeroko dostępna – zeznał w czwartek przed komisją śledczą b. sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i były rzecznik rządu Paweł Graś. Jak uściślił, problem był znany „co najmniej od wejścia Polski do UE”.


Podziel się:   Więcej

Szef komisji Marcin Horała (PiS) zaczął przesłuchanie od odtworzenia ujawnionego przez portal tvp.info fragmentu nagrania z 2013 r., z restauracji Sowa i Przyjaciele. Graś mówił wtedy o procederach wyłudzeń VAT na różnych towarach. – Świadek wykazał się fachową wiedzą, skąd ją pozyskał – pytał szef komisji Marcin Horała (PiS).

– Nie była to wiedza tajemna, proceder był znany co najmniej od wejścia Polski do UE. Wszystkie kolejne rządy usiłowały VAT uszczelnić i działać w taki sposób, by ta luka była jak najmniejsza. Podobnie było za rządów koalicji PO-PSL. Od samego początku, od 2008 r. ministerstwo robiło wszystko, aby ten proceder przynajmniej zminimalizować – mówił Paweł Graś. – A jak wiadomo, ten proceder istnieje do dzisiaj – dodał. Powiedział też, że „szeroko dostępna” była również wiedza, jak działa karuzela VAT-owska.

Zdaniem b. rzecznika rządu pierwsze działania wymierzone w wyłudzenia były podejmowane przez MF od 2008 r. – Skoro działania były podejmowane, musiały dotyczyć zjawiska, którym rząd w jakiś sposób się martwił i przejmował – oświadczył. Zaznaczył, że ta kwestia nie znajdowała się w jego kompetencjach.
 
 
 
...
 
– Nie jest rolą rzecznika rządu zajmowanie się interwencjami w tego typu sprawach – odparł przesłuchiwany na pytanie m.in. o raport POPiHN (Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego) z 2012 r., w którym ostrzegano rząd przed tzw. mafią paliwową. – Nie znam okoliczności związanych z tym konkretnym listem – dodał. Zaznaczył, że korespondencja, która przychodzi do kancelarii premiera, trafia do „właściwych komórek, które zajmują się procedowaniem”.
Rząd PO-PSL wiedział o wyłudzeniach VAT. Kosztowało to państwo 260 mld zł
W odtworzonym nagraniu Graś mówi również, że „alternatywą dla nękania i szukania za wszelką cenę jest podniesienie (...) podatku”. Poseł Horała zauważył, że w czasie po zarejestrowanej rozmowie rząd PO-PSL podejmował niepopularne decyzje, jak podniesienie wieku emerytalnego, zabranie pieniędzy z OFE, podniesienie głównej stawki VAT, bowiem brakowało środków w budżecie. Szef sejmowej komisji zapytał, czy wówczas na etapie decyzji politycznych, jako alternatywa było rozważane uszczelnienie systemu podatkowego.

To jest zwykła rozmowa ludzi, którzy się znają

– To nagranie pochodzi z procederu przestępczego i autor tego procederu został słusznie skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Ta opinie jest opinią prywatną wygłoszoną na prywatnym spotkaniu. To nie jest stanowisko rządu ani żadnej instytucji przez rząd reprezentowanej. To jest zwykła rozmowa ludzi, którzy się znają. Gdyby to nagranie dokonało się tydzień, czy dwa tygodnie temu, pewnie byśmy rozmawiali o KNF-ie, o wynagrodzeniach w NBP, albo o tym, jak zbudować dwie wieże – oświadczył Graś. – Wtedy rozmawialiśmy o +vacie+ – dodał.
– Nie pamiętam żadnej rozmowy, która by dotyczyła tego typu okoliczności, nie pamiętam, żebym uczestniczył w tego typu rozmowach – odparł Paweł Graś. – Pan premier (Donald Tusk) miał do swojej dyspozycji Ministerstwo Finansów, miał do swojej dyspozycji, jeśli chodzi o te sprawy, Radę Gospodarczą z bardzo szacownym gronem, z premierem (Mateuszem) Morawieckim jako jej członkiem – powiedział.

Horała pytał następnie Grasia, czy podzielił się swoją „osobistą, prywatną opinią”, że alternatywą wobec podniesienia podatku VAT może być walka z karuzelami podatkowymi.

– Na pewno pan premier nie oczekiwał ode mnie opinii w sprawie VAT, podatku, finansów publicznych, to nie był zakres kompetencji, za który odpowiadałem – powtórzył Graś. .

Horała podsumował, że wiedza o tym, że alternatywą dla podnoszenia podatków jest „nękanie i szukanie za wszelką cenę” karuzel podatkowych była prywatną opinią Grasia, którą „zachował w cichości swego serca i nie dzielił się nią”. .

– Z tego, co pamiętam, to dokładnie tak – brzmiała odpowiedź.
Graś w okresie, którym zajmuje się komisja (2007-2015), był najpierw sekretarzem stanu w KPRM i pełnomocnikiem rządu ds. bezpieczeństwa (przełom 2007-08), z której to funkcji złożył po dwóch miesiącach dymisję. Następnie, w latach 2009-14 był ponownie sekretarzem stanu w KPRM i rzecznikiem rządu Donalda Tuska. Cały czas był posłem Platformy Obywatelskiej.

Obecnie Graś jest doradcą przewodniczącego Rady Europejskiej – Donalda Tuska. Pierwotnie miał być przesłuchany pod koniec lutego tego roku; przysłał jednak usprawiedliwienie nieobecności.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych
header("X-php: 103");