zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Gróbarczyk: MI monitoruje proces budowy portu offshore'owego

17:35, 06.07.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Resort monitoruje proces budowy portu offshore'owego w zakresie obsługi morskich farm wiatrowych w Gdańsku, przede wszystkim z zapewnieniem strony legislacyjnej i finansowej - powiedział w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej.


Podziel się:   Więcej

– Jako Ministerstwo Infrastruktury jesteśmy odpowiedzialni za monitorowanie budowy portu offshore'owego w zakresie obsługi morskich farm wiatrowych tak w obszarze instalacyjnym, jak i serwisowym – powiedział podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej sekretarz stanu w resorcie infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Członkowie komisji rozpatrzyli podczas posiedzenia informację na temat funkcjonowania polskich portów (ze szczególnym uwzględnieniem portu w Kołobrzegu) w aspekcie budowy morskich farm wiatrowych.

Jak wskazał Gróbarczyk, po zmianie uchwały w sprawie lokalizacji terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych z portu w Gdyni na Gdańsk, umowę trójstronną między deweloperami określono bez uczestnictwa w tym zakresie ministerstw „ponieważ jest to przedsięwzięcie stricte biznesowe”.

Dodał, że porozumienie dotyczy spółek PGE, Orlen i PFR, ale Ministerstwo Infrastruktury nie uczestniczy w dalszym ciągu negocjacji „chociażby ze względu na poufność”. Resort monitoruje natomiast „proces realizacji przedsięwzięcia”, przede wszystkim z zapewnieniem strony legislacyjnej i finansowej, „co zostało określone w KPO, które zakłada 246 mln euro na realizację portu offshore'owego wraz z portami serwisowymi” w Ustce i Łebie.


Premier: za kilka lat możemy mieć wielkie farmy wiatrowe na Bałtyku
– W trakcie działań offshore'owych poszczególnych deweloperów potrzeby okazały się znacznie większe, ponieważ nastąpi pewna kongestia w tym zakresie, jeśli chodzi o wykorzystanie portów, w związku z tym deweloperzy rozpoczęli poszukiwanie portów na własną rękę – mówił wiceminister. Wskazał, że w przetargu na dzierżawę terenu po stoczni remontowej Gryfia w Świnoujściu ofertę złożył m.in. Orlen, ale też inne spółki.

Gróbarczyk zaznaczył, że ponieważ „dynamicznie” zmieniają się lokalizacje i podejście operatorów i deweloperów do tego aspektu, „zakładamy, że pojawią się jeszcze pewne korekty w zakresie poszczególnych już konkretnych zapisów w ramach dokumentu KPO”.

Dodał, że jeśli chodzi o port w Kołobrzegu, ma on charakter komunalny, w związku z czym wpływ państwa na jakiekolwiek w nim działania „nie jest możliwy” . Zapewnił, że jeśli pojawią się umowy potwierdzające realizację offshore'ów w tym porcie, wówczas „będziemy dostosowywać nasze programy”, aby go wesprzeć.

Poseł Dariusz Wieczorek (Lewica) mówił podczas dyskusji, że inwestycje w tym zakresie zostały wcześniej przez rząd zaniechane i „nie ma możliwości”, aby ten czas nadgonić. Stwierdził, że środków z KPO zapisanych w dokumentach rządowych „nie będzie” .


Powrót do starych zasad opodatkowania wiatraków. Rząd przyjął nowelę ustawy o OZE
– Jeżeli tych środków nie będzie, to co z tymi inwestycjami? Bo to jest bardzo istotna sprawa, rozmawiamy o miliardach złotych z samego Krajowego Planu Odbudowy – mówił Wieczorek.

W odpowiedzi wiceminister Gróbarczyk zapewnił, że „KPO będzie i w związku z tym założyliśmy prefinansowanie w ramach BGK i realizację tych zadań” .

– Do 30 czerwca 2021 r. prezes URE wyraził zgodę na wsparcie dla pięciu morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5,9 GW. Te farmy wiatrowe są już w trakcie procesów inwestycyjnych i przygotowawczych. Przewiduje się, że pierwsze z nich będą uruchomione w 2026 r. – powiedział dyrektor Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Marcin Ścigan.

Dodał, że każdy z tych projektów jest w trakcie uzyskiwania zgody Komisji Europejskiej, która będzie wydawała indywidualne decyzje w zakresie pomocy publicznej. Następnie prezes URE wyda ponowną decyzję potwierdzającą ostateczny poziom wsparcia. MKiŚ szacuje, że ten proces zakończy się do początku przyszłego roku.


Rząd przyjął Politykę energetyczną Polski do 2040 r.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych